A legelesettebbektől loptak milliókat

Gondnokság alá helyezettek számlájáról vett le éveken át pénzt egy gondnok és egy gyámhivatali ügyintéző.

VZ
2014. 02. 25. 10:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hivatásos gondnok a rábízott emberek nevében fiktív vagy a valósnál nagyobb összegről szóló pénzfelvételi kérelmeket nyújtott be az ügyintézőnek, aki az engedélyező határozatokat hozta. A határozat alapján a hivatásos gondnok vette fel a gondnokság alatt állók bankszámlájáról a pénzt, majd azt megfelezte az ügyintézővel.

A vád szerint 2009 és 2011 között 17 ember bankszámlájáról vettek fel rendszeresen különböző, alkalmanként kilencezer és egymillió forint közötti összegeket. Összesen több mint 6,2 millió forintot sikkasztottak el, amelynek felét a bűnügyi eljárás során a hivatásos gondnok megtérítette.

Az egymással összejátszó ügyintéző és gondnok azt is elhatározta, hogy az ügyintéző férje számára az egyik súlyos beteg embertől megszereznek egy alsópáhoki ingatlant gazdasági épülettel, szőlővel, gyümölcsössel. A tulajdonos azonban nem akarta eladni a birtokát, ezért a két ember úgy döntött: életjáradéki szerződéssel próbálják elérni a céljukat.

Az ügyintéző engedélyező határozatot készíttetett munkatársaival, egy ügyvéddel pedig az életjáradéki szerződést is megíratta, holott ekkor már a gondnokság alatt álló ember elköltözött, az eljárásban ezért a Keszthelyi Városi Gyámhivatalnak már nem volt illetékessége.

A szerződést az idős embernek 2010 nyarán elvitték Hévízre, az ottani gondozóházba, és annak a teraszán, egy oszlopon, szemüveg nélkül íratták vele alá, hogy ne érzékelje, milyen jelentőségű dokumentumról van szó. A súlyosan aránytalan és hátrányos szerződés aláírásakor sem az ügyvéd, sem az eltartó nem volt jelen, a papírt a hivatásos gondnok törvényes képviselőként jegyezte, a tanúk pedig csak utólag írták alá.

A mindössze havi háromezer forintos életjáradékról szóló szerződést ezután a gyámhivatali ügyintéző férje mint eltartó benyújtotta a Keszthelyi Földhivatalhoz, ahol a tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba be is jegyezték. A becsapott beteg embernek ezzel több mint egymillió forint kárt okoztak.

A Zala Megyei Főügyészség az ügyintéző és a hivatásos gondnok ellen 17 rendbeli hivatali visszaélés és sikkasztás, továbbá egy rendbeli csalás és közokirat-hamisítás bűntette miatt emelt vádat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.