Vádat emeltek egy pénzintézeti vezető és társai ellen

A gyanú szerint egy takarékszövetkezeti követelést „kenőpénzért”, értéken alul adtak el.

2015. 04. 27. 19:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Január 15-én helyezték előzetes letartóztatásba G. Imrét, a felszámolás alatt álló Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezet egykori ügyvezetőjét, K. Szilárdot, Magyarország moszkvai nagykövetségének korábbi mezőgazdasági attaséját és Sz. Gy. nyíregyházi vállalkozót, a Magyar Hivatásos Labdarúgó Liga egykori alelnökét.

A megyei főügyészség hétfői közleménye szerint a nyíregyházi K. Sz. érdekeltségébe tartozó cég 2010-ben 500 millió forint kölcsönt vett fel, amelynek biztosítéka a cég tulajdonában álló ingatlanok, nagy értékű, főként borászati ingóságok és borkészlet volt, összesen 1,2 milliárd forint értékben.

A kölcsönösszeg törlesztése a futamidő alatt az adós cég részéről nem, vagy csak részben történt meg, ezért a tartozás 2012 nyarára már mintegy 600 millió forintot tett ki. A kölcsönt nyújtó takarékszövetkezet e követelést a fedezetekkel együtt 2012 nyarán engedményezte egy másik takarékszövetkezet részére.

A vád szerint erről értesült K. Sz., aki tudott arról, hogy egy nyíregyházi vállalkozó ismerőse, Sz. Gy. és a követelést megszerző pénzintézet vezetője, G. I. jól ismerik egymást. Ezért 2013 nyarán ismerőse közbenjárását kérte, hogy a takarékszövetkezet a fenti követelését áron alul adja el a saját vagy az Sz. Gy. érdekeltségébe tartozó cégnek.

Ennek érdekében ismerőse és a pénzintézet vezetője az ő megbízásából több alkalommal tárgyalt. Ezek eredményeként 2013. augusztus 28-án megállapodtak abban, hogy a takarékszövetkezet követelését Sz. Gy. egyik közeli ismerősének cége vásárolja meg 335 ezer euró vételáron. Ezen túlmenően Sz. Gy. további 135 ezer euró „kenőpénzt” ígért a pénzintézeti vezetőnek azért, hogy a vételárat jóval meghaladó értékű, fedezettel biztosított követelés tulajdonjogát a takarékszövetkezet érdekköréből anélkül engedje ki, hogy a fedezetből történő kielégítést megkísérelné. A pénzintézeti vezető a jogtalan előny ígéretét elfogadta – írta a főügyészség.

Hozzátette: a tárgyalásokról és a „kenőpénz” ígéretéről szóló megállapodásról Sz. Gy. tájékoztatta K. Sz.-t, aki a jogtalan előny biztosítását vállalta. A felajánlott 135 ezer eurót készpénzben K. Sz. utasítása szerint egy hozzátartozója adta át egy benzinkútnál a nyíregyházi vállalkozónak, aki azt 2013. szeptember 4-én továbbadta G. I.-nek.

A vád szerint a jogtalan előnyért a pénzintézeti vezető a fedezetül szolgáló, zálogjoggal biztosított ingó és ingatlan vagyonból a takarékszövetkezet követelését nem kísérelte meg érvényesíteni, hanem a megállapodásnak megfelelően a követelést mélyen értéken alul értékesítette.

A járási ügyészség a két vállalkozót minősített vesztegetés bűntettével, a pénzintézeti vezetőt pedig minősített vesztegetés elfogadásának bűntettével vádolja.

Az adott időszakban, 2013 nyarán K. Sz. állami alkalmazásban állt, de a vád szerinti cselekménnyel magánemberként terhelhető – olvasható a közleményben.

A vádlottak jelenleg is előzetes letartóztatásban vannak, bűnösségükről a Kecskeméti Járásbíróság fog dönteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.