Öttől tíz évig terjedő szabadságvesztéssel számolhat egy nyomdaipari cégcsoport vezetője és társai, miután fiktív gépvásárlásokkal 770 millió forint vissza nem térítendő támogatást vettek fel. Új berendezéseket nem vásároltak, helyette, mint azt a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozása megállapította, a régi gépeik láthatóan elhasználódott alkatrészeit cserélték újakra, majd átfestették őket.
A Fővárosi Főügyészség most emelt vádat az ügyben. Közleményük szerint az általuk meg nem nevezett, nyomdaipari tevékenységgel, valamint papír csomagolóeszközök gyártásával foglalkozó cégcsoport 2005 és 2010 között négy, technológiai korszerűsítésre kiírt uniós pályázaton indult új gépsorok beszerzésére.
A Fővárosi Törvényszéknek benyújtott vádiratuk szerint azonban bizonyítható, hogy nem állt szándékukban új gépekre költeni. Egyetlen céljuk a fejlesztésre szánt uniós és hazai források megszerzése volt.
A cégcsoport az új gépek beszerzését igazoló hamis iratokkal, ajánlatokkal, vállalkozási szerződésekkel és számlákkal igazolta a fejlesztés megvalósítását, miközben csak annyi történt, hogy a régi papírzacskó-készítő gépeiken a nyilvánvalóan elhasználódott alkatrészeket kicserélték, majd a berendezéseket átfestették.
Az optikai tuning olyan jól sikerült, hogy még a beruházás megvalósítását (az uniós és költségvetési források szakszerű elköltését) a cégcsoport telephelyén ellenőrző szakembereket is sikerült átverniük.
A cégcsoport vezetője, az ügy elsőrendű vádlottja és a pénzlehúzás feltételezett értelmi szerzője tettével 630 millió forinttal károsította meg az uniós és 140 millió forinttal a magyar költségvetést.
Az ügyben még 2011-ben rendelt el vizsgálatot az OLAF, majd a cégcsoport pályázataival kapcsolatban tett megállapításait a vizsgálat elküldte a Legfőbb Ügyészségnek.