Menekültek és szemtanúk tanúvallomásainak ismertetésével folytatódott a Kecskeméti Törvényszéken annak a 11 fős embercsempészbandának idén júniusban indult büntetőpere, akik közül négy vádlottat több rendbeli, különös kegyetlenséggel, részben 14 év alatti személy ellen elkövetett emberöléssel vádolnak. Vallomást továbbra sem tettek a vádlottak. Mint ismert, 2015. augusztus 26-án 71 holttestet talált a rendőrség az ausztriai Pándorfalu közelében az autópálya mellett hagyott, a magyarországi Mórahalomról indult hűtőkamionban.
Az áldozatok iraki, afgán, szír és iráni illegális határátlépők voltak – köztük 8 nő és 4 gyerek – akik Németországba akartak eljutni az embercsempészekkel, ám a lezárt, sötét, levegőtlen raktérben összezsúfolva mindannyian megfulladtak. A vádirat szerint az áldozatok hiába dörömböltek már az indulás után néhány órával, a teherautó sofőrje azt az utasítást kapta a banda főnökétől, az elsőrendű vádlott, afgán nemzetiségű L. Samsoortól, hogy ne nyissa ki a rakteret, hogy minél hamarabb Németországba érjenek, a rendőrök beavatkozása nélkül. Viszont az ügyészség szerint a négy vádlott tisztában volt vele, hogy így áldozataik halálát okozzák.
Az ügynek 26 vádpontja és 11 vádlottja – 1 afgán, 9 bolgár, és 1 bolgár-libanoni állampolgár – van. Csak a hetedrendű vádlott, a bolgár Viktor V. nem volt jelen a keddi tárgyaláson, mert ő továbbra is szökésben van. A bolgárok sofőrként vettek részt a magyarországi tevékenységét 2015 februárjában megkezdődő embercsempészbandában, őket a másodrendű vádlott, a bolgár Metodi G. szervezte be. A tárgyalás során csak ő és egy másik bolgár szólalt fel egyetlen alkalommal a vádlottak közül, amikor két afgán tanú vallomását olvasták fel egy 2015 júniusi csempészakcióval kapcsolatban.
A menekültek azt vallották, hogy velük együtt 28 embert zártak be egy Ford Transit kisteherautóba, de hiába dörömböltek a levegőhiány miatt, a sofőr nem állt meg, pedig egy gyerek is elájult.
Metodi G., aki ekkor még sofőrként vett részt az akcióban, azt állította, hogy a tanú hazudott, mert senki sem dörömbölt és senki nem lett rosszul. Ugyanezt vallotta a másik sofőr. Amikor a korábbi tanúk azt állították, levegőtlen autókba zsúfolva utaztatták őket, még nem szóltak közbe.
Azután sem, hogy egy másik csempészakcióban részt vevő iraki tanúk – ahogy az összes, különböző csempészutakon részt vevő afgán, iráni és egyéb nemzetiségű tanú – horrorisztikus körülményekről számoltak be. A sofőrök sem a dörömbölésre, sem a kiabálásra nem reagáltak, nem volt levegőjük, vizük, csak állva tudtak utazni, a gyerekek pedig sikoltoztak és hánytak a rosszulléttől.
Egyik alkalommal az egyik csempészautó balesetet szenvedett, a menekültek egymásra zuhantak és vérző sérüléseket szenvedtek. Olyan, Olaszországba tartó csempészutakról is beszámoltak a tanúk, amelyeken
személyautók csomagtartóiban, kettesével kellett utazniuk. Mikor a menekültek ki akartak szállni belőlük, a csempészek őket és családjaikat is halálosan megfenyegették, hogy visszaszálljanak.
A menekültek egyébként többségükben nem vallottak a sofőrök és a banda tagjai ellen, illetve nem emlékeztek rájuk.
L. Samsoor, a banda vezetésével gyanúsított férfi rendkívül visszafogottan viselkedett a tárgyaláson, ahhoz képest, hogy a per első napján még afgán nemzeti színű ruhában, Korán-idézetekkel teleírt táblát mutogatott, majd összeveszett a pastu tolmáccsal, aki szerinte rosszul fordított. Most viszont a tárgyalóterembe lépve azonnal rámosolygott az új tolmácsra. A bíró a tárgyalás elején elmondta, hogy L. Samsoor, Metodi G., illetve a pándorfalvi halálkamiont vezető negyedrendű vádlott beadványban kért enyhébb fogva tartási, őrzési fokozatot. A bíró erről az érintet büntetés-végrehajtási intézet álláspontjától függően dönt majd.
A tanúvallomásokból több magyar személy érintettségére is fény derült.
A csempészeknek több autót is értékesített egy jelenleg felszámolás alatt álló cég, a Gas White Kft., amelynek tulajdonosa, egy magyar nő azt vallotta, hogy a cég csak névleg az övé, a tulajdonos valójában egy magyar férfi.