2013-as bevezetése óta tizenöt fogvatartottnak sikerült eltávolítania a lábbilincset és megszöknie az elektronikus őrizetből – mondta az Inforádiónak Lakatos Tibor ezredes. Az Országos Rendőr-főkapitányság közrendvédelmi főosztályának vezetője közölte, a kezdeti óvatosság után 493 házi őrizetes van jelenleg, közülük 362-nek a lábán található meg az elektronikus eszköz.
„Többen megkísérelték leszedni a lábukról a bilincset, és tizenötüknek sikerült is. Meg tudtak szökni, de ellenük elfogatóparancsot adtunk ki, és a többségüket már el is fogtuk” – mondta az ezredes.
A lábbilincs működése kétcsatornás rendszerű. Az épület belsejében tartózkodva egy beltéri egység követi figyelemmel, hogy milyen távol van az őrizetben lévő személy. Ha elhagyja azt a távolságot, amely a készülék beállított hatósugara, akkor vészjelzést ad a tevékenységirányítási központokba. Ha pedig a lábon található eszköz és a beltéri egység között megszakad a kapcsolat, akkor átáll egy második csatornára, amely egy GPS alapú jeladó rendszer, ahol pontosan látható a szökésben lévő őrizetes földrajzi helyzete.