Patent hangorkán – avagy így kevert Bootsie a Gombold újrára

Több hónapos kemény és aprólékos csapatmunka. Gondos, a rendezvény profiljához illő zenei válogatás. Hibázni pedig nem lehetett.

Balogh Roland
2012. 04. 02. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Itt egyáltalán nem lehetett hibázni; koncerteken néha beeshet egy-egy elcsúszás, amely persze akkor sem jó, de a Gombold újra! (GÚ) esetében elképzelhetetlen volt, hogy hibázz! Rengeteg emberrel kellett együttműködni, ráérezni minden rezdülésre, apró momentumra. Itt más dolgokat kellett figyelembe venni, mint egy koncert vagy egy DJ-szett esetében. Kívülről nézve ez az embereknek fel sem tűnt. Sommásan így összegezte nekünk tapasztalatait közvetlenül a majd’ ötórás show után a GÚ kreatív zenei felelőse, DJ Bootsie, alias ifjabb Solymosi Vilmos, aki élő zenei aláfestéssel segítette a terminátormozgású modell-lyányok és ifjak előadását. Mi tagadás, remekül. Bár azt nem tudom, hogy a VIP-vendégek közül hányan kapták fel a fejüket: most nem egy egyszerű, kihangosított magnóválogatással állnak szemben. (A Gombold újra! 2.0-ról előző bejegyzésünkben már beszámoltunk.)

Fotó: Árvai Károly – kormany.hu

Vilinél egyébként keresve sem lehetett volna jobb lemezlovast találni, hiszen akik ismerik a munkásságát, tudják, nem áll távol tőle a magyar folklórelemek ötvözése a modern elektronikus ütemekkel. Ezt bizonyítja két albuma, a 2004-es The Silent Partner és a három évvel ezelőtt megjelent Holidays In The Shade is. (Erről beszélt egy lapunknak adott 2010-es interjúban is – a szerk.) DJ Bootsie egyébként úgy került képbe, hogy a tavalyi Gombold újra! nyitóakkordja az általa csak Lovas számnak nevezett, Horseriders Toward the Abyss című szerzeménye volt, ami ugyanazt valósítja meg zeneileg, mint a Gombold újra! rendezvény a divat szempontjából, azaz magyar hagyományokat jelenít meg a mai magyar modern világban.

Azt persze talán nem is kell hangsúlyoznom, hogy egy divatbemutató sikere – túl a modelleken, a kivetítőkön, a látványon és a fényeffekteken – nagyban függ a zenétől is. Így lesz teljes a kép. No, ez a kép nekem teljes volt, sőt mi több, élvezetes. A ritmusok szépen csúsztak egymásba, patent összhangba hozták a látottakat a hallhatóval. Külön tetszett, ahogy az elektronikus zenére Kiss Árpád virtuóz trombitajátékkal „rásegített”.

Visszatérve az előkészületekre, Bootsie elárulta, hogy a munka már hónapokkal a rendezvény előtt elkezdődött. A szervezőkkel, Lukács Gabival és Lakatos Márkkal, rengeteg számból válogattak, elsősorban olyan darabok közül, amelyek passzolhatnak egy ilyen rendezvényhez. A bemutató két felvonása közül az elsőben, a már ismert tervezők bemutatóin, a számokat szinte egytől egyig maguk a divattervezők kérték, ám a pályázók munkái alatt hallható zenéket már teljes egészében ő válogatta. A GÚ versenyprogramjában résztvevők ruháit március közepén látták először, addig csak puhatolóztak, hogy mi az a hangvilág, amely beleillik a profilba. Két hete azonban elkezdték összeállítani a konkrét számlistát, megnézték, kinek hány ruhája lesz, és azokhoz milyen számok illenének, ennek rendelték alá a zenei aláfestést. Mint megtudtuk, a rendezvény számlistáját április 10-től, egy mix formájában is le lehet majd tölteni DJ Bootsie honlapjáról.

Vilinek egyébként már a kezdet kezdetén tetszett az ötlet, hogy élőben zenéljen a bemutató alatt, különben – ahogy fogalmazott – nem vállalta volna el. Mint mondta, tanulságos kitérő volt, szívesen részt venne még hasonlóban, bár ez klasszikusan nem az ő világa. Más miatt kezdett el zenélni. A Gombold újrát viszont a szívügyének tekinti. Úgy véli, jövőre is lehet még újdonságokat belevinni a zenei részbe, főleg, hogy nagyon szerette ezt a stábot, akikkel itt együtt dolgozhatott.

Új album a láthatáron. Ha már beszélgettünk, kíváncsiak voltunk arra is, mi újság Bootsie-lemez fronton. Mint megtudtuk, az új album készülőben, a rengeteg vázlat közül hat darab van most „játékban”. A tervek szerint a fanatikusok jövő február környékén vehetik kezükbe majd a várhatóan egy tucat felvételt tartalmazó, jelenleg Madjar Bushido munkacímen futó DJ Bootsie-korongot. Emellett Vili az új, jelenleg félkész állapotban lévő Zagar-album munkálataiban is részt vesz. A nemsokára induló fesztiválszezonra való tekintettel persze az is érdekelt bennünket, mely szabad ég alatti táncos mulatságon bukkan fel az idén. Mint megtudtuk, egyelőre a konkrétumok még nem ismertek, de mindenképpen fellép majd több ilyen rendezvényen is. Az azonban biztos, hogy az április igen mozgalmas lesz, úgyhogy kedves DJ Bootsie-hallgatók, hegyezhetitek a füleiteket! A teljesség igénye nélkül Vili e hónap 20-án a Toldi moziban keveri majd a lemezeket a Titanic filmfesztivál záróbuliján, 27-én egy akusztikus koncert keretében nyolc zenésztársával együtt lép fel a Kodály Methodon a Merlinben. Egy napra rá a veszprémi egyetemi napokon tekeri a lemezeket vizuális jobbkezével, Kemurival, míg a DJ Bootsie Quartet április 30-án az A38 hajó 9. születésnapján a teraszon ad koncertet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.