Amikor a magas sarkúhoz nem megy a zakó

Az őszi divatheteken látott magas sarkú csodák kapcsán folytatott belső vita az értelem és érzelem, a fejünkbe ültetett vágyódás és a realitás között.

Karczag Eszter
2012. 10. 01. 15:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor péntek este épp a kapud előtt állsz, és a kulcsod után matatsz, majd a baljós terminátorléptek zajára megfordulsz, és egy – a realitások talajától legalább húsz centire elrugaszkodott (értsd: esik-kel)  – trendi, de annál üresebb tekintetű ifjú leány botladozik el mögötted, kétségtelenül elgondolkozol az élet nagy kérdésein. A tanulság még a liftajtó nyitódása előtt levonható: ami nem megy, nem kell erőltetni. Ez esetben ráadásul szó szerint. De miért is érezzük úgy mi, fiatal lányok, hogy egy hat-nyolc centiméternél magasabb saroknak létjogosultsága van az utcákon?

Magas sarkú kényszer

Ugyan mi a Szex és New York, a Gossip Girl és Lady Gaga generációi vagyunk (persze kinek melyik...), már Jane Austen Értelem és érzelem című regényében is olvasható egy igen kifejező rész, amely a magasságot egyértelműen az arc és az alak szépsége elé helyezi a nők külsejének megítélésében. Mindegyikünknek vannak olyan külső tulajdonságai, amikkel nem vagyunk elégedettek, és szívesen változtatnánk rajtuk, egy magas sarkú felhúzása – a slankító derékmegoldások, és a push-up melltartók társaként – pedig valóban az egyik legegyszerűbb megoldás, amivel a nők fele nagyjából le is tudhatja problémái nagy részét. Azonban ma már korántsem az ideális – tehát a sikkességet és nőiesebb tartást kölcsönző – magas sarkúk világát éljük.

A lényeg manapság már csak a látszat, ami – lássuk be – épp a látszatra adás miatt vall súlyos kudarcot. A nem megfelelő, és főként a trendek által ránk erőltetett, de egyáltalán nem hozzánk illő cipőcsodák ugyanis kizárólag röhejes megjelenést tudnak kölcsönözni; sikket és nőiességet semmiképp. Egy titok: a púpos botladozás nem menő. Hosszú távon pedig nem csak kívül, hanem a cipőn belül is gondok lehetnek, ráadásul az a táv nem is olyan hosszú egy ausztrál kutatócsoport tavalyi felmérése szerint, hiszen komoly torzulásokkal találkoztak a húszas éveik elején lévő alanyok járásmódjában is. A magassarkú cipők aranyszabályai között első számú prioritás a minőség, a belső kidolgozás mértéke, a kényelem. Persze az irreális magasságok, és a folyamatos viselés esetén már a minőség sem segít: látta már valaki az olvasók közül Victoria Beckham Louboutin-tól megviselt lábfejét? Ha nem, akkor érdemes, de semmiképp sem evés, vagy alvás előtt; nem szép látvány.

Amit a filmekben nem mutatnak

A legnagyobb mellényúlás tulajdonképp a körülmények téves felmérése, köszönhetően annak a hamis képnek, amit kedvenc sorozathősnőink mutattak számunkra éveken, pontosabban évadokon át. A tűsarkakon végigbulizott estéken művelődve nem csoda, ha mi is hasonló lábbelikben képzeljük el a hétfői shoppingolást, a szerdai mozit, a pénteki lányos koktélozást, és a szombati randevút. Mert egész hihető, hogy ez lehetséges. De hol a hiba a képen? Nos, kezdjük ott, hogy mindenki Carrie Bradshaw-ja, vagy épp Blair Waldorfja nem a sarki kínai cipőboltban vásárol. Ami viszont az igazán nagy félreértés: hősnőink a bejárati ajtótól a taxiig, majd a taxitól a bárpultig tipegnek csupán. És csapó. A legritkább esetben sem csinálnak kocsmatúrát, legyen az a manhattani vagy a budapesti, VII. kerületi SoHo. Nem sétálnak, nem szállnak fel a piros 7-esre, nem combinóznak. Ha pedig a való életből szeretnétek példát: Lady Gaga vörös szőnyeges tipegéseihez is kell néhány kétajtós szekrény, élő mankóként.

Amit mégis mutatnak a filmekben...

A tanulság

Ha tehát a cél a már többször emlegetett sikk és nőiesség, akkor első és legfontosabb a minőségi cipő, ami nem teszi tönkre a derekad, hátad, lábfejed, és emellett külsőre is igényes. Ezután következik a helyes járásmód és testtartás elsajátítása (szerencsére a YouTube tele van oktató videókkal), hogy a hasonló blogbejegyzéseik írói legközelebb ne belőled inspirálódjanak. A realitásokba visszarántó tanulság pedig: ha van pénzed a megfelelő cipőre, legyen pénzed taxira is. Ha az első kettő nem teljesül, a taxiig se fáradj el, vagy inkább indulj el otthonról kedvenc cipődben. Nem éri meg sem az öregkori bajok tetézését, sem a nyilvános zakózást követő megaláztatást. Tudjátok: magasról lehet csak igazán nagyot esni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.