Embertelenül

Mintha egy rakomány marháról beszélgetnénk – az emberkereskedő szemében maximum ennyit jelentenek az idénymunkások, akiket Romániából szállít a homokháti nagygazdáknak.

K.Sz.
2014. 05. 28. 14:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két hete jártam arra, az emberkereskedővel akkor beszéltem arról, tudna-e 20 feketemunkást hozni a nemlétező spárgaföldemre. Hozott volna.  A riport is adásba került lassan egy hete, a rendőrségtől mégsem keresett meg senki. Persze az lenne talán a meglepőbb, ha megkerestek volna, ha úgy működne itt minden, mint ahogy azt szeretnénk hinni. De nem, nem így működik. Itt olcsó munkaerőt, napszámosokat lehet rendelni külföldről feketemunkára.

Döbbenetes a homokháti tanyavilág. Eldugott földutakon döcögünk, néha a fák között felbukkan egy tanya. Megállunk, benézünk. Bár a tető félig beszakadt, se gáz, se villany nincs, mégis laknak itt. Négy férfi és egy asszony bújik elő. Marosvásárhely mellől érkeztek, a környéken dolgoznak napszámban. Napi 10-12 vagy akár 14 órát is, ahogy a gazda mondja. A fizetés változó, a jobb helyeken 5-600 forintot is adnak óránként, de van, ahol napra fizetnek, 1500-2000-et. Világítani gyertyával szoktak, ha kell, de azzal is spórolnak, sötétedéskor inkább lefekszenek. Vizet a régi kútból húznak, abban fürdenek, a férfiak zuhanyzót is csináltak a kertben: 50 literes hordóból folyik a víz – ha jó idő van, egész megmelegszik. Főzni is ebből a vízből szoktak, felforralják, leszedik róla a barna habot, és úgy egész ehető. Talán nem véletlen, hogy volt már a környéken TBC, veseféreg és rühjárvány is.

A környékbeli nagygazdák azt mondják, persze többségük csak kamerán kívül, hogy azért alkalmaznak román vendégmunkásokat, mert ezekkel sokkal kevesebb a gond, nem mennek el táppénzre, nem betegszik meg a gyerekük, nem mondják azt nyolc óra munka után, hogy lejárt a munkaidő, és innentől túlóra van. A románok hallgatnak és dolgoznak, ha kell – és szezonban sokszor kell –, napkeltétől napnyugtáig.

A környékbelieknek mégis kezd nagyon elegük lenni a román cigányáradatból. Az utolsó csepp az volt, amikor másfél éve három roma agyonverte szállás- és munkaadója unokatestvérét. Nem menekültek el, a gyilkosság után hazamentek és lefeküdtek. Egyikük korábban már ült Romániában gyilkosságért. 14 év után kedvezménnyel szabadult. Aztán átjött magyarba dolgozni, de munka helyett itt is ölt. Igen, ez volt a helyieknek az utolsó csepp. Önkormányzati rendészetet állítottak fel, fő feladatuk a román vendégmunkások ellenőrzése, kordában tartása. Persze a liberálisok megtámadták az intézkedést, ők inkább nyelvtanfolyamra íratnák a sokszor csak románul értő munkavállalókat. A helyiek azonban nagyon elégedettek az új hatóság működésével.

A bűncselekmények száma látványosan – 43 százalékkal – esett vissza. A környékbeli települések közül több is csatlakozna a rendszerhez, és saját rendészetet állítana fel, ehhez viszont sok pénz kell. A megoldás azonban hosszú távon nem ez lenne. Elsőként a nagygazdák szemléletmódján kellene változtatni. Addig is: egyre többen érkeznek Romániából, és sokan már nem csak a munka miatt jönnek. Hozzák a családot, gyerekeket, nagyszülőket is. Tanyát foglalnak, majd megkapják a magyar állampolgárságot, és letelepednek itt végleg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.