Gyömrői válságkommunikáció

Előre szólok, a gyömrői botrány után nincs veszélyben a sajtószabadság, és nem folyik boszorkányüldözés a Célpont riportere ellen.

Dust Brother
2014. 06. 24. 15:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

(Ez azért persze elég durva.) Egy másik barom pedig teleplakátolta a kisváros utcáit azzal, hogy a Célpont riportere – Kisberk Szabolcs, mellesleg gyömrői lakos – a város ellensége. (Viccnek egy kicsit erős, jogilag úszításszerű a dolog, nyomozás folydogál, aztán majd úgyse lesz meg a tettes. Szabolcsnak volt már ennél durvább ügye is, például belőttek az ablakán.) Amikor nemrég Gyömrőn rendőröket küldtek a Célpont stábjára, mert egy guminővel forgattuk a műsor szokásos humoros felkonferálását, még lehetett mosolyogni. Hát ezek a derék rendvédelmi erők mennyivel aktívabbak, ha egy tévéstábot kell vegzálni, mint amikor betörőket kéne elkapni, vagy családi balhéba beavatkozni, esetleg ellopott autókat megtalálni! De a történet a múlt héten eléggé szomorú fordulatot vett ezzel a gyújtogatással.

Lehet a Célpont-riportok miatt hisztizni, meg lejárató kampányt emlegetni, mert a Blikk lehozott néhány pikáns, de egyben kínos fotót Gyömrő polgármesteréről, de értelmetlen. A bulvár már csak ilyen. A Blikkben viszonylag ritkán szoktak a gyömrői szelektív hulladékgyűjtési projekt kiszélesítéséről képes összeállítást közölni, a Célpontban se gyakran téma a gyömrői hagyományőrző nyeregkápa-díszítő egyesület éves taggyűlése – hacsak le nem nyúltak valami uniós zsét.

Szóval a sajtóban időnként megjelennek kellemetlen dolgok közszereplőkről, amelyeken a társadalom egyik része megbotránkozik, a másik része meg letojja. A botrányok miatt nagy ritkán lemond valaki, de általában inkább válságkommunikál annak érdekében, hogy az embereknek az a része is letojja az egész ügyet, akik nem néznek Éjjel-nappal Budapestet az RTL Klubon. A válságkommunikáció általában abból áll, hogy az orvul megtámadott közéleti szereplő sajtótájékoztatón jelenti be, hogy:

– A kompromittáló felvételek MANIPULÁLTAK, ezért feljelentést tesz (még ha HD minőségű több kamerás dokumentumfilmről van is szó), mondatait kiragadták a szövegkörnyezetből, amiért a közlő lap ellen PERT FONTOLGAT. (Imádom ezt a szót!)

Egyébként pedig:

– áll minden VIZSGÁLAT elé;
– nincs TAKARGATNIVALÓJA;
– őt NAGY TÖBBSÉGGEL választották meg, tehát eszébe se jut lemondani;
– élvezi a választók bizalmát, egyúttal köszönetet mond azoknak, akik TÁMOGATÁSUKRÓL BIZTOSÍTOTTÁK, (rengeteg SMS-t, telefont, e-mailt kapott, és az utcán is odajöttek hozzá).

Továbbá:

– sajnálkozását fejezi ki, hogy a közélet ennyire ELDURVULT;
– tiltakozik a személyét és CSALÁDJÁT érintő LEJÁRATÓ kampány miatt;
– a támadásokat a közelgő VÁLASZTÁSOKNAK TUDJA BE;
– és természetesen az ellenzéket sejti a NEMTELEN és ALJAS vádaskodás mögött.

(Kihagytam valamit?)

Kevésbé töretlen fejlődésű demokráciákban a válságkommunikációt kiegészítik azzal is – biztos, ami biztos –, hogy az oknyomozó újságíró megcsonkított holttestét felhasználják a közeli hídépítéshez. Gyömrő szerencsére nem ennyire szigorú hely, itt egyelőre megelégedtek a riporter és a helyi Fidesz vezetőjének közellenséggé nyilvánításával, illetve miheztartás végett molotovot dobtak az egyik ellenzéki képviselő házára, illetve a város egyik internetes lapjában válságkommunikációs (értsd. félrevezető, hamis tartalmú) cikkeket helyeztek el.

Nyilván bejött az akció, mert a Pest megyei kisvárosban nem valószínű, hogy megrendült a közbizalom. Legalábbis nem fognak utcára menni a helyiek sem a polgi pornóképei, sem a  lángoló kerti bútorok miatt. Ősszel Gyenes Leventét biztos megint újraválasztják.

Amikor a Célpont először számolt be a gyömrői városvezető bírósági peréről, felhívott egy hozzá közel álló ember, és azt kérdezte: „Miért piszkáljátok (ő nem ezt a szót használta) a Leventét, amikor a helyiek imádják?”

És tulajdonképpen meg lehet érteni a gyömrői polgárokat. Én is laktam egy időben olyan településen, ahol egy kétes hírű vállalkozót szavaztak meg vezetőnek a lakosok, aztán egyszer csak elvitték a rendőrök a polgit. Utána meg nagy volt a felháborodás a faluban, hogy ki szavazott erre a bűnözőre. Gyömrőn még hat a válságkommunikáció, így simán lehet valaki jó városvezető attól, hogy régebben fehér port szippantott fel meztelen nők testéről, és erről még fényképeket is őrzött a hivatali laptopján. (Nem ez az erkölcsi fertő, hanem az, hogy a sajtó vájkál mások magánéletében. Pfuj!) Nincs azzal sem baj, hogy kiderült, Gyenes Levente teljesen röhejes módon használta a doktor megjelölést neve előtt, mivel nincs is ilyen címe. Az meg külön dicsőség lehet, hogy Gyenes hetedrendű vádlott egy több tíz milliós adócsalási ügyben.

Ha mindezt a helyiek lenyelik, az is egy erkölcsi szint és/vagy tájékozatlanság, esetleg a politikai alternatíva hiánya. De előfordulhat az is, hogy meg van véve kilóra mindenki, aki számít. De ne is merüljünk ebbe nagyon bele, mert még bevágnak az ablakunkon egy égő benzines palackot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.