Katar „puccs”, fuccs

Az elmúlt napokban néhány közel-keleti média arról számolt be, hogy kedden sikertelen puccs zajlott le Katarban.

Für-Láng Sebestyén
2012. 04. 22. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mohammed Saud Jamal, az Al-Arabiya szaúdi csatorna tudósítója azt írta, hogy a katari hadsereg több magas rangú tisztje Sheikh Hamad bin Khalifa al-Thani katari emír megbuktatására tett kísérletében a lázadó tisztek és az emír palotájának őrei között heves fegyveres összecsapásokra került sor, a puccs végül sikertelen lett, s harminc személyt letartóztattak. Olyan hírek is keringtek, hogy az emírt és feleségét egy amerikai helikopter ismeretlen helyre menekítette ki.

Később a hírt levették az Al-Arabiya honlapjáról, A katari állam tulajdonában levő Al Dzsazíra nem erősítette meg a puccsal kapcsolatos híreket. A csatorna a Közel-Kelet legbefolyásosabb hírcsatornája, melynek jelentős szerepe volt az arab tavasz eseményeinek tudósításában (ezzel a rezsimeket támogatók körében jelentős ellenszenvet váltott ki; Hillary Clinton viszont kijelentette, hogy a hírcsatorna informatívabb volt, mint bármely amerikai média).

Majd Jamal is beismerte, hogy „tudósítása teljesen téves” volt, és elnézést kért a katariaktól. Az emír egyébként nem is tartózkodott az országban, Máltán volt állami látogatáson.

Az iráni Press TV hírcsatorna viszont felkapta a puccsról szóló hírt, s felvetette, hogy az Al-Arabiya célja a hamis hír terjesztésével a katari uralkodó rendszerének aláásása volt.

A szaúdiak és Katar a NATO és az USA szövetségeseként jelennek meg a közel-keleti geopolitikában. Az amerikai hadsereg egyébként jelentős támaszpontot tart fenn az országban (a támaszpontot Szaúd-Arábiából költöztették át 2003-ban), melynek fontos szerepe van az USA iraki és afganisztáni szerepvállalásában is. A líbiai NATO bombázások elősegítésében is nagy segítséget nyújtottak, s ők követelik leghatározottabban az al-Assad szír elnök rendszere elleni fellépést. Mindkét ország politikai hatalmának kiterjesztésére törekszik a térségben (az egyiptomi és a tunéziai iszlamista pártok választási kampányait is jelentős részben finanszírozták), és pont ebben rejlik a két ország rivalizálásának és ellenségeskedésének az oka, illetve abban, hogy Katar igyekszik a térség mediátora szerepében tetszelegni, s ebből kifolyólag jó kapcsolatokat ápol, többek között Izraellel is.

A két ország szembenállását mi sem példázza jobban, minthogy a szaúdi vezetők többször is érintettek voltak a katari emír elleni puccskísérletekben (1996, 2002, 2009, 2011).

2010-ben az 1996-os összeesküvőket az emír a szaúdi király kérésére szabadon engedte. Az emír egyébként maga is egy békés puccsal vette át a hatalmat 1995-ben a reformokra kevésbé hajlandó apjától, mikor az Európában nyaralt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.