Képviselői bérek, és ami mögöttük van

A minap terítékre került a honatyák fizetése, ez időszerű és a politikai stratégiát tekintve fontos lépés volt.

Orbán Zita
2012. 04. 17. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fenti megállapítást az indokolja, hogy a kérdés tárgyalása tulajdonképp egy régi hiányosságot számol fel, s annak számlájára írható, hogy így legalább egy majdani csontvázzal kevesebb jut a politikai ellenfeleknek. Hogy a politikai elitet mennyire megosztja a téma, az mutatja, hogy nem egységesek a nézőpontok. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a szellemi elit egy része is különbözőképp gondolkodik, míg a társadalom – egyelőre úgy tűnik – kivárja a végét. Ezt látva a szakemberben felmerülhet több kérdés is. Az egyik, hogy ez a téma miért csak most került elő. A másik, hogy a koalícióban fellelhető ellentétes vélemények vajon nem jelenhetnek-e majd meg újra, a választások alkalmával. A harmadik, hogy mit szól vajon a témához a magyar társadalom.

A válaszok megtalálásához abból kell kiindulni, hogy a képviselői létforma egy hivatás tulajdonképpen, s mint ilyen, több mint nyolcórás elfoglaltság. Nem kevés felelősséggel jár, és jóval túlmutat azon, hogy valaki felszólalt a Tisztelt Házban, vagy sem. Ha ezt elfogadjuk, akkor viszont adódik a felvetés, hogy a képviselő – akinek már van egy foglalkozása – mi módon tölthet be másik, a parlamenten kívüli hivatalt. Itt lép a képbe a társadalmi igazságosság. Ha ugyanis a képviselőnek lehet két, teljes munkaidős elfoglaltsága, akkor az egyszerű embernek is, ha azonban nem, akkor – ahogy az egyszerű ember esetében – csak részállásokat tölthet be.

Ezeket figyelembe véve a kérdés valószínűleg azért került elő, mert egyrészt, ahogy fentebb már írtam, ez egy régi hiányosság, mely a választások közeledtével viselkedhet csontvázként, amit a kormányoldal nyilván szeretne elkerülni. Másrészt tulajdonképpen értelmezhető egyfajta kísérletként arra vonatkozóan, hogy ezáltal is elősegítsék a politikusi hivatás professzionalizálódását. Más kérdés ugyanakkor, hogy ezt – úgy tűnik – eddig senkinek sem sikerült észrevenni.

A koalíción belüli ellentétes vélemények egyrészt a kormányoldal kompromisszumkészségét mutatják, hiszen az engedmények legkésőbb a következő választások alatt megtérülhetnek. Ezenkívül mutatják azokat a nagyon finom különbségeket, melyek a kormányoldal két pártja között fellelhetőek. Ugyanakkor látszik az is, hogy a két párt problémakezelése merőben eltér egymástól, ami viszont vezethet a későbbiekben konfliktusok kialakulásához. Ezzel párhuzamosan látható, hogy az ellenfelek vitorlájából ez a lépés – olybá tűnik – kifogta a szelet, s ez rájuk nézve szintén jelenthet veszélyeket.

A társadalom válaszreakciója ennél jóval összetettebb. Minden évben érezhető a felháborodás, amikor nyilvánossá válnak a vagyonnyilatkozatok. Az emberekben az elmúlt huszonkét évben kialakult egy általánosságban nem kimondottan kedvező kép a politikusokról. Így ez a javaslat a nemzet szemszögéből nézve orvosol egy régi sebet. Ugyanakkor nem hozza sem a politikát, sem pedig a politikusokat közelebb az egyszerű emberekhez. Ennél a pontnál felmerül a kérdés, hogy vajon mennyi fizetés szerepeljen a bérjegyzéken; vajon igazságos-e a majdan megállapításra kerülő bér? A lehető legegyszerűbben úgy lehet erre válaszolni a szakember szemszögéből, hogy egyrészt a bér az elvégzett munka jutalma; másrészt idővel minden valószínűség szerint megfogalmazásra kerül majd a választókban egy bizonyos elvárásrendszer, melyet a kialkudott bér tükröz majd.

Összességében egy esetleges csontvázat sikerülhet békében örök nyugalomra helyezni, azonban ez önmagában még kevés a megdicsőüléshez, tehát nem árt egyéb eszközöket is használatba venni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.