Akkor is legyünk kedvesek, ha a konnektorba nyúl?

Első látogatásomkor megdöbbenve néztem, ahogyan mindig kedves és mosolygós, csupa jóság barátnőm fékevesztett fúriaként üvöltözik 8 hónapos kisfiával, pedig ő „csak” fel akar mászni az emeletes ágy tetejére.

C.L.
2011. 11. 11. 11:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bizony, nem könnyű a szülők helyzete manapság. Az egészséges, boldog életre való nevelés egyik alappillére, hogy megtanítjuk a lurkónak, mit szabad és mit nem, azaz azzal is megismertetjük őket, mi az, ami kifejezetten ártalmas önmaguk vagy környezetük (testvérük, kis barátaik) számára. S hogy milyen pedagógiai módszereket használunk annak érdekében, hogy tökéletesen megértessük vele, mit is jelent az, hogy NEM – így, csupa nagybetűvel. Még akkor is, ha ezzel esetleg kivívjuk környezetünk ellenérzését, hiszen kinek lenne szimpatikus egy magából kikelt, őrült módjára kiabáló anyuka? Pedig először kedvesen mondta, hogy nem szabad a konnektorba nyúlni…

Szülőként a határok megszabása egyes-egyedül a mi feladatunk. A picinek még nincs veszélyérzete, nem tudja, hogy mivel csinál rosszat, és ahhoz van szokva, hogy szülei szeme fénye, egyetlen kis ötyölö-pötyölö, umbuldája, aki mindent megkaphat. Pedig az egészséges személyiség kifejlődéséhez a NEM fogalma is hozzá tartozik, hiszen egy gyerek szocializációja részben a tiltások nyomán alakul. Sajnos, napjainkban egyre inkább bevett szülői gyakorlat, hogy a rohanó, gyerekét esetleg bölcsibe is adó anyuka – lelkiismeret-furdalástól vezérelve mindent megenged egyetlen csemetéjének, hogy így kompenzálja a kiesett törődés idejét.

Picúr ezután joggal sivít fület tépően, ha nem engedték a kanapén ugrálni, az erkély rácsairól kikandikálni, vagy kipróbálni azokat a vicces kis lyukakat a falban, amelyek a porszívót működtetik. Anya pedig először szépen, aztán egyre elkeseredettebben mondja, hogy nem szabad, végül pedig előtör belőle a tehetetlenséggel vegyes aggódás, vagyis jön a dádá és a nem túl finom rendre intés. De vajon lehet ezt egyáltalán másképpen csinálni?

A Családháló összegyűjtött néhány személyes tapasztalatot arról, hogyan viselkednek porontyaink a NEM kifejezés hallatán. A cikk itt folytatódik!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.