Fontos a megfelelő időpont
Bármelyik napszakban végezhetjük a masszázst, a lényeg, hogy a baba hasa legyen üres, mert ellenkező esetben a pici nem tud kellő hatékonysággal emészteni. A gyakorlatokat összekapcsolhatjuk a fürdetéssel: mosdathatjuk a babát masszírozás után, de ha pancsolás után vagy más napszakban masszírozunk, letörölgethetjük a fölösleges olajat (amelynek lényegi része úgyis felszívódik). Figyeljünk a babánk jelzéseire is, időzíthetjük a masszázst azokra a periódusokra, amikor nyűgösebb és jobban igényli a testkontaktust.
Előkészületek
A legfontosabb feltétele a masszázsnak, hogy a baba soha ne fázzon (egy hősugárzó mindig jól jöhet). A babák igényei különbözőek, nincs általános szabály arra, hány fok legyen a szobában (vagy akár a szabadban), de mindig figyeljük a kicsi jelzéseit.
A földön ülve a legkényelmesebb masszírozni. Terítsünk le pokrócot, és tegyünk a baba alá vízhatlan réteget vagy törölközőt, hiszen a masszázs során a picik ellazulnak, és mindig pisilnek. Készítsük a kezünk ügyébe az olajat úgy, hogy a gyermek ne érje el, mozgolódással ne borítsa ki.
Figyeljünk arra, hogy ne világítson a baba szemébe erős fény – úgy helyezkedjünk el a földön, hogy ne pont felettünk legyen a lámpa.
Milyen olajat használjunk?
Az olaj használata fontos, mert ezáltal egyenletesebbek és kellemesebbek lesznek a mozdulatok, ugyanakkor rengeteg jótékony hatása van a különböző szövetekre.
A babamasszázshoz KIZÁRÓLAG HIDEGEN SAJTOLT NÖVÉNYI OLAJAT használjunk, mert az összes szövetünket (nemcsak a bőrt, az izmot, de a szalagokat, inakat, sőt még a csonthártyát is) táplálja. Az ásványi olajak minderre nem képesek, sőt elzárják a pórusokat, nem engedik a bőrt lélegezni, és hosszú távon elszívják a nedvességet a sejtekből. Mivel a babakozmetikumok nagy része kőolajszármazék, mielőtt bármit a kisbaba bőrére kennénk, mindig nézzünk utána pontosan az összetételnek!
A melegen sajtolt növényi olajak nem károsak, viszont a hevítéssel az olaj elveszíti a tápértékét, így nem tudja kifejteni a jótékony hatásokat.
Az embereket testalkatuk szerint, a csecsemőket az évszaknak megfelelően megválasztott olajjal masszírozzák Indiában: az anyák nyáron kókuszolajat használnak a babamasszázshoz hűtő hatása miatt, télen pedig mustármagolajat, mert az fűtő hatású. Itthon nyugodtan használhatjuk az extra szűz olívaolajat, amely nem allergizál. Azért a biztonság kedvéért kipróbálhatjuk egy kis területen, és ha allergiás reakciót tapasztalunk, válasszunk másik beszerzési forrást.
Nyáron nem szükséges melegíteni az olajat, télen viszont érdemes (arra vigyázzunk, hogy soha ne tegyük ki közvetlen hőhatásnak). Melegíthetjük úgy, hogy egy edénybe forró vizet teszünk, és ebbe belehelyezzük az olajos edényt, vagy odatehetjük az olajos edényt a hősugárzó elé is. (De beolajozott tenyerünket is tarthatjuk rövid időre a hősugárzó elé.)
A cikk itt folytatódik.