A babamasszázs jótékony hatásairól és az előkészületekről előző két cikkünkben esett szó, most lássuk mindennek a gyakorlati oldalát!
A legfontosabb szabály, hogy mindig gyermekünk jelzéseihez kell alkalmazkodnunk. Jó, ha az összes mozdulatot elsajátítjuk, de sokkal hatékonyabb, ha minden testrészen a két-három legfontosabb mozdulatot alkalmazzuk, mintha elidőzünk a lábnál és a hasnál, mert a piciknek gyakran elfogy a türelmük, és akkor kimarad a többi testrész. Szintén gyermekünk igényeihez kell igazítanunk a masszázs időtartamát, gyakoriságát és az alkalmazott masszázsfogások számát. Ha a pici egy mozdulatot jobban élvez, abból nyugodtan csináljunk többet, és nyugodtan kihagyhatjuk azt, amit nem szeret annyira. (Arra azonban ügyeljünk, hogy ne maradjanak ki testrészek, mert a masszázs a testtudat kialakulásában is nagyon fontos szerepet játszik. Ha a baba a karja masszírozását nem annyira engedi, akkor ott csak simítsuk át néhányszor olajjal.)
Hagyományosan a lábbal szokták kezdeni a masszázst, mert a csecsemők a láb érintését szokták meg leghamarabb, s ennek nyugtató hatása is van. De kezdhetünk a mellkassal is, mert a szív közelében könnyű beindítani a vérkeringést. A mozdulatok sorrendjét változtathatjuk, de ne összevissza haladjunk, sorrendben egymáshoz közeli testrészeket masszírozzunk, mert a vérkeringés fokozása úgy hatékony.
A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.