Hogyan védekezzünk a szmog ellen?

Hosszú napok, sőt hetek óta komolyan számolnunk kell a levegőszennyezettség káros hatásaival. A kritikus korcsoportba tartozók – kisgyermekek, idősek – szervezete rövid távon is nehezen bírja a megterhelést, de most úgy tűnik, hosszabb tortúrára kell készülniük. A téma szakértőjétől többek között azt is kérdeztük, mivel lehet védekezni a szmog ellen.

Sz.D.
2011. 11. 10. 11:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Környezetegészségügyi Intézet szerdai adatai szerint négy településen egészségtelen, két településen továbbra is veszélyes a szálló por koncentrációja. Vagyis a szmoghelyzet csak kismértékben javult, ráadásul a következő napokban inkább rosszabbodásra van kilátás.

Akár infarktust is okozhat
Szuhi Attila, a Légszennyezés.hu szakértője az egészségügyi kockázatokat összefoglalva elmondta: az idősek azért vannak veszélyben, mert a tüdejükbe bejutó kisméretű szállópor a véráramba is átjuthat, ott vérrögösödést okozva akár komoly szívpanaszokat, extrém esetben infarktust is kiválthat. Szervezetük – fűzte hozzá – kevéssé rugalmas, kevésbé tud reagálni a szélsőséges behatásokra. A légzésfunkció beszűkülésével pedig akár kitettebbé válhatnak bakteriális betegségeknek is.

Arányaiban több szennyezőanyag juthat a kicsik testébe
A gyermekeknél ugyanígy jelentkezhet akut hatásként a tüdőfunkció csökkenése. A folyamatos hörgőirritáció okozhat hörghurutot és sokféle légúti megbetegedést. A kicsiknél ez azért pluszkockázat, mert a testsúlyukhoz képest több levegőt vesznek, fajlagosan több levegő jut a szervezetükbe, mint egy felnőtt embernek, vagyis arányaiban jóval több szennyezőanyag juthat a testükbe. Tovább rontja a helyzetüket, hogy a koncentráció jellemzően alacsonyan a legmagasabb, hiszen a fő kibocsátók is itt találhatóak.

Persze – hangsúlyozza Szuhi Attila – ez utóbbi kijelentés nem aranyszabály, fontos tisztában lennünk azzal, hogy a koncentráció adott körülmények között akár a budai hegyekben lehet magasabb – amennyiben olyanok az időjárási körülmények (szélhelyzet).

Meddig rosszabbodhat a helyzet?
Rendre az egészségügyi határértékek felett mozog a szállópor koncentrációja egyes városokban, de vajon meddig fokozódhat a sűrűsödés? – kérdeztük. A szakértő szerint ezt nem lehet pontosan megmondani, de az elmúlt évek adatait ismerve azt lehet mondani, hogy egy idő után rendre normalizálódik a helyzet. Persze – jegyzi meg – sajnos láttunk már „csodákat”.

Ne vigyük utcára a gyereket?
Míg jobbra fordul a helyzet, érdemes megszívlelni a szakemberek intéseit, hiszen tényleg komoly, akár krónikus betegségek is kialakulhatnak. Jó döntés, ha a veszélyeztetett korcsoportok valóban kevesebbet tartózkodnak a szabadban. Amennyiben ez elkerülhetetlen, van lehetőség szűrőmaszk beszerzésére. Elég annyit tudni róla, hogy nagy finomságúra van szükség, hiszen a szálló por nagyon apró, kérjük ki szakember, gyógyszerész tanácsát, mielőtt vásárolunk ilyet.

A teljes cikk itt olvasható!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.