Egyelőre kutatási fázisban van, ám az előzetes eredmények igen ígéretesek az eljárással kapcsolatban, melyet a New York-i Albert Einstein Egyetem kutatócsoportja – 2000 óta soraiban Dohán Orsolya belgyógyász, endokrinológus, klinikai onkológus szakorvossal – fejlesztett ki.
Az eljárás rövid lényege, hogy a daganatba egy módosított transzportfehérje segítségével, mely a radioaktív jódot a sejtbe felvéve, ott koncentrálva erőteljes radioaktív sugárzást fejt ki, ezáltal elpusztítja a beteg szöveteket, míg az egészségesekben nem tesz kárt.
Érdekes, hogy maga az eljárás már 1945 óta ismert, és ma is sikerrel alkalmazzák rutinszerűen pajzsmirigydaganatok kezelésére. Ebben az eljárásban radioaktív jódot juttatnak a daganatba, ahol az célzottan pusztítja el a daganatos sejteket. Más daganatok kezelésére azért nem használták sokáig, mert nem jöttek rá arra, vajon hogyan, miért szívja fel a daganatos pajzsmirigy a radioaktív jódot. Vagyis: nem volt ismert az a fehérje, mely a jód koncentrálását elvégzi.
A teljes cikket ide kattintva olvashatja el.