A keresztények karácsony napján ünneplik Jézus Krisztus születését, melynek december 25-i időpontja a negyedik századtól került a naptárakba, valószínűleg a korabeli pogány ünnepek hatására. Ezen a napon szépen díszített karácsonyfát állítunk, és körbeülve azt, megajándékozzuk szeretteinket.
Azonban nem mindenhol ünnepelnek így a világban. Néhol a politikai berendezkedés, máshol a helyi mese- és mondavilág befolyásolta a karácsonyi készülődés és ajándékozás kultúráját. A Családháló górcső alá vette a legkülönösebb szokásokat.
Oroszország
A kommunizmus évtizedei alatt a Szovjetunióban tilos volt a keresztény szokások gyakorlása, de a gyerekek így sem maradtak ajándék nélkül. Bár a kilencvenes évektől a karácsony már egyházi-vallási jelleget öltött, azonban a rendszerváltozás előtt ajándékozó, kékruhás Fagyapó és segítője, Hópelyhecske alakja a mai napig töretlen népszerűségnek örvendenek. Erre utal az is, hogy az orosz gyerekek az ajándék mellé kapnak egy darab fekete kenyeret is, amit egykor a mesebeli szegény Bábuska az utolsó marék lisztjéből sütött a Napkeleti Bölcseknek, hogy vigyék el Betlehembe a Kisjézusnak. Egyben ez emlékezteti őket a böjt időszakára is.
Az ortodox családokban a karácsonyi ünnepség az esthajnalcsillag felbukkanásával veszi kezdetét. A család tagjai együtt figyelik megérkezését, ugyanis a hiedelem szerint ez a csillag vezette a bölcseket Máriához.
Anglia
Angliában a gyerekek a felakasztott zoknijukban keresik karácsony reggelén az ajándékokat. Szokás még fagyöngyöt függeszteni az ajtókra, aki pedig alatta áll, azt szabadon megcsókolhatják. Hagyományosan délután mond beszédet a televízióban a királynő, ezt követően pedig általában pulyka és karácsonyi puding kerül az ünnepi asztalra.
Lengyelország
Karácsonykor a lengyelek részt vesznek az éjféli misén. Az ünnepi asztalnál a családfő oplateket, vékony ostyát tör kis darabokra, és szétosztja a családnak. Az oplateket Jézus születésével kapcsolatos jelenetek díszítik.
A cikk itt folytatódik.