A cafeteria-rendszert teljesen átszabta a tavaly év végén elfogadott adócsomag. A kormány nem titkolt szándéka, hogy fellendítse az idegenforgalmat és a vendéglátóipart, ennek érdekében két új elemet is bevezettek, az étkezésre szolgáló Erzsébet-utalványt és a rekreációra, üdülésre felhasználható Széchenyi Pihenő Kártyát (SZÉP kártya).
A munkáltató 2011-ben havi 18 ezer forintig támogathatta az alkalmazottai étkezését, az erre szolgáló étkezési utalványt széles körben, hideg élelmiszer vásárlása esetén és kifőzdékben, éttermekben is elfogadták.
2012-ben étkezésre három eszköz közül is lehet választani. Ha van a cégnél munkahelyi étkezde, akkor az ott elfogyasztott melegételre havi 12 ezer 500 forint támogatást kaphatnak a munkatársak kedvezményesen. Az újonnan bevezetett Erzsébet-utalvány kerete havi 5 ezer forint, alapvetően hidegétel (bolti) vásárlására szolgál, de idén még melegétkezésre is felhasználható. A SZÉP kártyának szintén van egy évi 150 ezer forintos, vendéglátásra elkölthető kerete.
Az Erzsébet-utalványt egy állami alapítvány bocsájtja ki, adókedvezmény mellett kizárólag ez az étkezési csekk érhető el 2012-ben. A tervek szerint februárban – a januári bér kifizetésével egyidőben – az Erzsébet-utalványt is ki lehet már osztani, ezt akkorra egy több mint 20 ezer elfogadóhelyből álló hálózatban lehet majd beváltani. A forgalmazás bevételeiből az alapítvány szociális programokat – például a gyermekétkeztetést – szeretne finanszírozni, a várakozások szerint 10 milliárd forintot is költhetnek ilyen célokra.
A korábbi papíralapú üdülési csekket teljes felváltotta az elektronikus Széchenyi Pihenő Kártya. A már említett étkezési alszámla mellett a lényeg a szállásra fordítható évi 225 ezer forintos keret, valamint a különböző szabadidős, rekreációs szolgáltatásokra szolgáló évi 75 ezer forint. A három “zseb” össze is vonható, ez esetben kizárólag üdülésre fordítható az akár évi 450 ezer forint.
A rekreációs alszámla terhére olyan szolgáltatásokat is igénybe lehet venni, amelyeket idáig az egészségpénztárból lehetett fizetni. Ilyenek például a sportolás, a gyógyfürdők szolgáltatásai, különböző wellness-üdülések. Januártól ezeket kizárólag a SZÉP Kártyával lehet finanszírozni cafeteriából.
Az önkéntes pénztárak más feltétele nem változott: nyugdíjpénztárunkba a minimálbér 50 százalékáig (46.500), egészség- és önsegélyező pénztárba pedig 30 százalékáig (27.900) kérhetünk utalást.
Továbbra is választható a helyi közlekedési bérlet, valamint a gyermekenként 27 ezer 900 forint (a minimálbér 30 százaléka) iskolakezdési támogatás is.
SZÉP-kártya
-szálláshely alszámla: 225.000 forint/év
-szabadidő alszámla: 75.000 forint/év
-vendéglátás alszámla: 150.000 forint/év
Erzsébet-utalvány: 5.000 forint/hó
Munkahelyi melegétkezés: 12.500 forint/hó
Önkéntes egészségpénztár: 27.900 forint/hó
Önkéntes nyugdíjpénztár: 46.500 forint/hó
Helyi közlekedési bérlet: a bérlet ára (a havi BKV bérlet ára 9.800 forint)
Iskolakezdési támogatás: 27.900 forint / eltartott gyermek
Iskolarendszerű képzés: évi 232.500 forint/év
Összesen: 500 000 forint
Ha a cafeteria terhére képeznénk tovább magunkat, évente a minimálbér két és félszeresét fordíthatjuk az iskolarendszerű képzés költségeire. Fontos viszont, hogy a képzés a munkakör betöltéséhez szükséges legyen, vagy egyébként a munkáltató tevékenységével összefüggő szakmai ismeretek megszerzését, bővítését szolgálja.
Összefoglalva 2012-ben az alábbi menüből választhatunk, kedvezményes adózás mellett maximum a megadott értékhatárig, illetve összevonva is életbe lépett egy évi 500 000 forintos korlát:
A kedvezményes adózás 2012-ben úgy alakul, hogy a juttatás értéke után 19,04 százalék személyi jövedelemadót és 11,9 százalék egészségügyi hozzájárulást kell fizetni, így összesen 30,94 százalék a cafeteriára rakodó közteher. Ez még mindig 30 százalékkal kedvezményesebb, mintha rendes bérként kapna jövedelmet a munkavállaló.