A 34. héten az anyukák kicsit megnyugodhatnak: nem kell ugyanis annyira rettegni a koraszüléstől. Ugyanakkor még jócskán van idő, hogy magzatunk odabenn készülődjön: eközben a mi testünk és lelkünk is ráhangolódik a szülésre. A baba ekkorra szerencsés esetben már megfordult és felvette a szülési pózt, az első terhességnél pedig azt tapasztalhatjuk, hogy a méh leereszkedése a medence irányába minket is megszabadít a kínzó légszomjtól, amely ebben az időszakban sajnos egyre gyakoribbá válik (a méh ugyanis nyomást gyakorol a rekeszizomra). A kismamák gyakran panaszkodnak szédülésre is, mindkét tünetre gyógyír lehet a pihenés, különösen ha azt a bal oldalukra fekve gyakoroljuk.
Sajnos a terhes nők életét tovább nehezíti az egyre sűrűbb hüvelyváladék és 75 százalékuk számol be alvási problémákról (szervezetünk felkészül a megmérettetésre, hiszen a szülés után sem sokat tudunk majd éjjel pihenni) és néhányan azt is tapasztalhatják, hogy bizonyos helyzetekben elvesztik egyensúlyukat. A súlypontváltozásért bizony a baba mozgékonysága tehető felelőssé, s az alvást a nyugtalan láb szindróma is nehezítheti. Próbáljunk ki új alvási módszereket, tegyünk párnát a derekunk alá vagy a mellünkhöz, és szükség esetén borogassuk a lábunkat!
A babád mostanra 42 centiméter, és körülbelül 2200 gramm, akkora, mint egy jó nagy sárgadinnye. A testét borító pihe, a lagúnó már szinte teljesen eltűnt, viszont a magzatmáz egyre vastagodik: ez a pici bőrét védi a magzatvíztől, hogy születéskor ne úgy nézzen ki, mint aki hónapok óta a kádban csücsül. A baba csontjai tovább erősödnek, ezért most különösen fontossá válik a megfelelő kalciumbevitel. A méhlepény érettsége ebben az időszakban eléri a maximumot, s mostanra a pici is pont úgy néz ki mint egy újszülött, csak még nőnie kell.
A cikk itt folytatódik.