Amikor a dédi dirigál

Habár kevesen olyan szerencsések, hogy ismerhetik dédszüleiket, a korosztályok között feszülő ellentét sajnos a dédunoka-dédszülő viszonyt is érinti. De hogy élik meg a rosszcsont gyerekek, amikor az idős, sokszor már feledékeny vagy türelmetlen dédi „nevelni” kezd?

Mambo
2012. 02. 01. 14:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon kevesen olyan szerencsések, hogy ismerhették dédszüleiket is. Ennek ellenére ez a viszony sem mentes a generációk között feszülő ellentétektől. Míg a nagyszülő sok gyerek számára a „minden”, hiszen engedékeny, jókedélyű, folyton csak az unoka kedvében járna, addig az idősödő dédszülők kezdeményezéseit sokszor nehezen fogadja el a legifjabb generáció.

Közhely, de így van, az ember karaktere idősebb korára igencsak felerősödik. A saját szeretteinkkel sincs ez másként, s rengeteg türelem, elfogadás szükséges ahhoz, hogy ki tudjuk küszöbölni az ebből adódó eltéréseket. Mert a szülő az nevel, még ha 88 éves is. A negyvenes kislányra még mindig rászól az anyukája, ha nem öltözik elég melegen a családi látogatáson, s az apuka is ugyanúgy félti háromgyerekes kislányát az élet viharaitól.

A család legifjabb tagjai sem maradhatnak ki a sorból, s ha a dédi nevel, meglehetősen szigorú elveket követ. Türelme sem a régi már, s nem érti, miért, hogy egyszer nem elég rászólni az ágyon életveszélyes módon ugráló kétéves fiúcskára. Nem érti, hogy lehet az, hogy ennek a kislánynak mindent megenged az anyja, pedig az ő idejében szigor volt, s a szülői tekintély sokkal jobban működött?

A gyerek pedig nem érti, hogy a dédi rászól, hogy türelmetlen és nála semmit sem szabad, hogy amit a nagyi, sőt, még néha anyu is megenged, amiatt a dédi ideges lesz, veszekedni kezd. És nem tudja összerakni. Mert ő szereti a dédit, puszilgatja is, sőt, még rajzot is csinált a szülinapjára, mi akkor a baj? A dédszülő is tehetetlen, hiszen mindezt csak jószándékból teszi, szeretetből izgul a család legifjabb, heveskedő tagjáért, aki neki is a szeme fénye.

És itt jön be a mi feladatunk, szülők, nagyszülők közvetítő szerepe. Mert ezt a generációs szakadékot bizony már csak mi segíthetünk átugrani. Azzal, hogy elmagyarázzuk csemetéinknek, mennyire szereti őket a dédmama, csak már idős és fáradt, ezért nem lehet vele olyan jókat játszani. Vagy elmondhatjuk a dédpapának, hogy a pici nem mindig ilyen rakoncátlan, csak most fel van dobódva a vendégségtől, örül, hogy együtt van az egész család nagyszülőstül, dédistül, mindenestül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.