1. Ha az anya a gyerek minden kívánságát ki akarja elégíteni
A pszichológusok szerint az individuum fejlődésének megindulásához ugyanis szükségesek a minimális frusztrációk, ezek hiányában később a személyiség fejlődése is csorbát szenvedhet. Egy éves kor táján a pszichológiai én megszületését már az szolgálja jobban, ha gyerek közelít a valósághoz, hiszen ott sem minden úgy történik, ahogy mi akarjuk.
2. A szülőhöz való alkalmazkodás és a társadalomba való beilleszkedés
A környezethez való alkalmazkodásra mindenkinek szüksége van ahhoz, hogy később ne legyen gondja a társadalomba való beilleszkedéssel. Ha otthon egészen egyszerűen mindent szabad, akkor miért ne lehetne bármit máshol is? És ha már ez a jó szokás szépen megkövült, a gyereknek egyre nehezebb elmagyarázni, miért van az, hogy az oviból nem hozunk el játékot, és nem verjük Pistike fejét, mert ő is ugyanazt a kisautót nézte ki magának.
3. Miért nem jó, ha lessük minden óhaját?
A túlaggódás – ha a gyerek igényeinek szinte elébe megyünk – szintén nem szolgálja a kicsi fejlődését, hiszen akkor nem tanul meg várni, s nem tudja majd az érzelmeit, haragját sem kordában tartani. Egy gyereknél ezek a folyamatok amúgy is lassan érnek be, de a pszichológusok szerint csupán az első hat hónapban kell hangsúlyozni a teljes anyai „odaszentelődést”.
4. Ha már tényleg bajt tud csinálni
Egy pici babának még tényleg nincs szívünk nemet mondani, ám a totyogó is megnő egyszer, esetleg lesz testvérkéje is, akit majd az óvatlan, nagyobbat eddig kényeztető szülő is óvni, félteni fog. Ha a tesónak nem tudunk nemet mondani, s még nem elég érett, hogy elmagyarázzuk neki a veszélyeket, hogyan értetjük meg vele, hogy a pici sérülékeny, s komoly baja lehet egy apró mozdulattól is?
5. Magának is árthat
Ha a gyerek minden pillanatban érzi a szülő óvó, féltő szeretetét – ami persze nagyon fontos dolog – azt hiheti, hogy a veszélyes helyzetekből is ki tudjuk húzni. Ha egy tiltást sem vesz komolyan, hiába figyelmeztetjük majd a komoly pillanatokban. Nem fél majd, hogy leeshet, hogy kárt okoz a másikban, hogy rosszul lehet, azt sem mérlegeli majd, hogy a konnektorba miért nem szabad belenyúlni.
6. Hogy ne nélkülözzön?
Nem biztos, hogy a gyerek kárára válik, ha nem tudunk mindent biztosítani számára. Az „adjunk meg a gyereknek mindent” elv buktatója, hogy ha mindent megadunk neki, nem ismeri meg az adás örömét. És mivel a szeretet lemondással is jár (ezt egy szülő tudja a legjobban!) az is előfordulhat, hogy nem tanul meg jól szeretni.

Szívszorító, ahogy a szegedi sztársebész az utcán segít a rászorulóknak