Mit tegyünk, ha dadog a gyermekünk?

Kétféle beszédzavart különböztethetünk meg egymástól, a dadogást és a beszédfolytonossági zavart.

családháló.hu
2012. 02. 17. 12:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Oka

Bár még nem sikerült teljesen kideríteni, mi okozza a dadogást, a 20. század második felétől azt vallják, hogy idegi működési zavar áll a hátterében. Korábban (mint A király beszéde c. filmben is megfigyelhető) úgy gondolták, pszichés okokra vezethető vissza.

Kezdete sokszor rossz élményhez köthető (ijedtség, tartós elszakadás a szülőktől, ovikezdés, kistestvér érkezése), de a dadogásra hajlamosító tényezők is szükségesek hozzá. Ez a hajlam öröklődhet is.

Az óvodások 3-5 %-a dadog, míg a felnőtteknek kevesebb, mint 1%-a. Gyerekkorban sokkal hatékonyabban lehet kezelni, felnőttkorban szinte lehetetlen teljes tünetmentességet elérni.

Tünetei

Kisgyerekekre jellemző, hogy nem tudják még úgy kifejezni magukat, ahogy szeretnék, hogy a gondolataik előrébb járnak, mint a beszédük, ezért gyakran ismétlik a szavakat, szótagokat. Ez egyáltalán nem kóros, vigyázzunk is, legyünk türelmesek, ne javítgassuk a kicsit, mert csak elbizonytalanítjuk! Idővel, amikor a szókincse bővül, elmúlik.

Akkor kell jobban odafigyelni, ha ez sokáig tart, és kibővül még pár dologgal. Pl., hogy nem tudja elkezdeni a mondanivalóját, ismétli a kezdő hangokat, görcsösen megakad. Rosszul veszi a levegőt beszéd közben, túl gyorsan, monotonul beszél. Egyes szavakat nem mond ki, mással helyettesíti. A számára nehezen kimondható szó közben fokozódik a hangerő, megváltozik a hangszín, ami annak a jele, hogy feszültség keletkezik a szó kimondása közben. Eközben erőlködhet is, megfeszül az ajak, nyak, akár az egész teste.

Hogyan segítsünk?

Fontos, hogy a szülők, nagyszülők figyeljenek oda a gyerekre, ha az mondani akar valamit, legyenek nyugodtak. Ne szóljanak rá, hogy ne dadogjon, ne ismételtessék meg a mondandóját. Dicsérjük sokat a gyermeket.

Vannak könnyítő helyzetek számukra, mint az éneklés, bábozás, cselekvés közbeni beszéd, szerepjátszás. Persze nehezítő tényezők is vannak, mint a túlterheltség, fáradtság, iskolai felelés, idegenek.

De a legfontosabb, hogy a gyerek jó szakember, logopédus kezébe kerüljön, akinek a munkáját mi is támogassuk!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.