Finisben – A 40. hét

Gratulálunk! Elérkeztél a finisbe! Vagy mégsem? Ne aggódj, a legtöbb baba nem akkor érkezik, amikor az anyuka és az orvosok szeretnék, úgyhogy ha egy kis csúszás van, fogd fel úgy, a babád extra tökéletesen szeretne a világra jönni.

C.L.
2012. 03. 17. 11:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tény, hogy a 40. héten a kismamák nagy része már alig várja, hogy túl legyen a szülésen, hiszen nem a finis a terhesség legkényelmesebb szakasza. A rossz hír, hogy csupán a babák 5 százaléka érkezik meg a kiírt időben. Azonban egyelőre ne aggódj, egy darabig ez természetes, még nem kell a túlhordás negatív következményeitől tartani. A terminus túllépéséről akkor beszélünk, ha a várandósság az utolsó menstruáció első napjától számított 280 napnál (körülbelül 40 hétnél) hosszabb, de mesterséges szülésmegindításra csak a 41-42. héten kerül sor. Amennyiben vérzést vagy bármilyen más váratlan tünetet tapasztalsz, esetleg nem érzed mozogni a babát, azonnal konzultált orvosoddal!

Túlhordás a legtöbb elsőbabás anyánál előfordul, de ne izgulj, a kicsi jól van, és szépen növekszik tovább odabenn: súlya gyarapodik tovább, haja, körme egyre hosszabb, és mivel már eltűnt a bőrét védő magzatmáz, ráncosabbá válik. Mostanra körülbelül 50 centiméter magas és a súlya mintegy 3500 gramm: olyan, mint egy kisebb sütőtök. Hogy minden rendben menjen, az általános vizsgálatok mellett az utolsó héten többször is ellenőrzi az orvos a magzat szívhangját és minden másnap a magzatvíz állapotát.

Talán meg sem kell említenünk, hiszen az orvosod már felkészített rá, hogyan vedd észre a vajúdás kezdetét, és azt is számtalan helyen elolvashattad, mik a szülés szakaszai. Ám mivel a legtöbb vicces amerikai filmben hamis képet festenek erről, jó ha tudod, hogy az első fázis nem a magzatvíz elfolyásával kezdődik. Persze sok minden jelezheti a vajúdás közeledtét, például a Braxton-Hicks kontrakciók és a nyákdugó kilökődése, de ezek több nappal az ominózus esemény előtt is megkezdődhetnek. Akkor beszélünk a szülés kezdetéről, ha az összehúzódások rendszeressé válnak, és gyakoriságuk, erősségük fokozatosan nő. Ha gyanús, hogy itt az idő, kezd el mérni az összehúzódások között eltelt szakaszok hosszát.

A vajúdás általában 6-12 órán át tart, de ez mindenkinél eltérő lehet. Az első gyereknél általában hosszabb idő telik el, mint a második-harmadik esetében. Három külön szakaszt választunk el egymástól: a tágulási szakaszt (ez a leghosszabb), amikor a baba feje nyomást gyakorol a méhszájra, s az fokozatosan kinyílik. A kitolási szakaszt, amkor a baba fejjel előre megindul a szülőcsatornán és végül kibújik. Ezután hátra van a harmadik, lepényi szakasz (ami viszont a legrövidebb) ekkor születik meg a méhlepény (ez némi vérveszteséggel jár).

Ne ijedj meg, ha a baba nem szép az első pillanatban: a szülés közben feje eldeformálódhat, és gyakran vér, magzatmáz borítja. Az is előfordul, hogy színe vöröses vagy hogy különböző kiütések tarkítják, de ezek mindegyike természetes jelenség. Az anyai hormonok miatt a kisfiúk heréi, lányoknál a mellek és a nagyajkak is megnagyobbodhatnak, de ez is elmúlik pár nap alatt.

Ha még nincs itt a baba, ellenőrizd le, hogy valóban mindent előkészítettetek! Tippünk: hordj magadnál betéteket, hiszen a burokrepedés bármikor bekövetkezhet. Készítsd fel partneredet, hogy a fájások alatt nagy szükséged lesz biztatására, ölelésére, jelentétére. Esetleg szerezz be stoppert, hogy mérni tudd az összehúzódásokat. És ne félj tőlük, inkább tereld el a figyelmedet vagy fordítsd a magad hasznára őket, hiszen természetes, segítő velejárói ennek a csodálatos folyamatnak!










Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.