Káromkodás: hogyan kezeljük?

Mindannyiunk számára elérkezik az életünkben az a nap, amikor csemeténk száját elhagyja az első néhány olyan szó, aminek annyira nem örülünk.

Gyarmati Orsolya
2012. 04. 16. 9:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem csúnya szó

Nem igazán jó, ha azt mondjuk a gyereknek, hogy valamit soha nem ejthet ki a száján, vagy hogy az adott szó nagyon csúnya. A megtiltott kifejezések listája nagyon hosszú lehet, ráadásul nincs annál nagyobb következetlenség, mint hogy a gyerekre minden egyes szóért rászólunk, miközben néhányat mi magunk is használunk időnként...

Tanítási kontextus

Próbáljuk meg elmagyarázni, melyik szó mikor és miért alkalmazható és milyen helyzetekben, illetve szövegkörnyezetben nem javasolt a használata. Például lehet viccelni azzal, hogy valaki tökfej, ha az illető mondjuk egy jó barát, vagy éppen a szülő, de ugyanezt nem mondhatja a gyerkőc olyan embernek, akit alig ismer, vagy akivel nincs túl jóban.

Koncentráljunk a kapcsolatra!

Beszéljünk arról, miért káromkodnak az emberek és hogy ez milyen érzéseket kelthet másokban. Ha jobban belegondolunk, ha egy szónak nem tudjuk a jelentését, semmit nem jelent számunkra. Ha a gyerekünk csúnyán beszél velünk, próbáljunk meg valahogy így reagálni: “Hm, nem volt jó érzés ezt hallani, nem igazán tetszett. “ Ha agresszívan beszél egy másik gyerekkel, próbáljuk meg így: “Kíváncsi vagyok, milyen érzés volt neki ezt a szót hallania? Kérdezzük meg tőle!”

Nézzünk a felszín alá!

Mindig gondolkozzunk el rajta, mit is próbál a gyerek kifejezni a csúnya szavak használata segítségével? Dühös valamiért? Kérdezzük az érzéseiről ahelyett, hogy megbüntetnénk! Csak a feszültségét próbálja kiadni a csúnya viccek mesélésével? Találjunk valami olyan tevékenységet számára, ahol kiengedheti a gőzt!

Maradjunk semlegesek

A gyerekek szeretik tesztelni, hogy mivel milyen reakciót váltanak ki belőlünk, szülőkből. Ha normális mederbe akarjuk terelni a káromkodást, ne kezdjünk sem hangosan kacagni, ha a gyerek csúnyát mond, sem hatalmas szemeket meresztve lélegzet után kapkodni!

És mi hogy beszélünk?

Legyünk őszinték: időnként a mi nyelvünk is megbotlik. Természetesen az nem baj, ha egy csúnya szót azért mondunk ki, hogy elmagyarázzuk a jelentését. Ugyanakkor nem árt megvizsgálnunk saját nyelvhasználati szokásainkat, valamint azt, hogy a különböző médiumokból mik ragadhatnak a gyerekre.

Ne görcsöljünk rá túlságosan a témára!

A gyerekeink a mi segítségünkkel ismerik meg a világot. Ne aggódjunk túlságosan az időnként elhangzó, számunkra kevéssé tetsző kifejezések miatt. Ha odafigyelünk arra, hogy megértessük a gyerekkel, mit és miért használjon, s mindezt humorérzékkel kezeljük, nagy gond nem lehet belőle!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.