Szükség van tudatos családtervezésre!

Segítségével a fogamzás előtti egészség fejleszthető, így a várandósság alatt és a szülés utáni időszakban az anya és a baba egészségesebb lehet.

családháló.hu
2012. 07. 19. 9:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

- Az OGYEI mióta foglalkozik tudatos családtervezéssel?

- Magyarországon a 80-as években alakult az első családtervezési modell, amely az akkor ismert megelőzési módszerek egyesítésével célozta meg a családtervező nők fogamzás előtti és a koraterhesség alatti egészségének fokozását. Ekkor szerveződött több nemzetközi vizsgálat, amelynek eredményeként egyértelművé vált, hogy a folsav, illetve a folsavtartalmú multivitamin szedése a fogamzást megelőző egy és az azt követő három hónapban 70-90 százalékban kivédi a nyitott gerinc- és a koponyahiány-típusú rendellenességeket, valamint kb. 40 százalékkal csökkenti az egyéb (szív- és vese- ) rendellenességek kockázatát. Az „optimális családtervezési modell” ezen ismereteket alkalmazva, speciálisan képzett védőnőkön alapuló szolgáltatást fejlesztett ki, melyet az OGYEI – mint jogutód – folytatólagos szolgáltatásként kínál a leendő családtervezőknek a mindenkori újabb tudományos ismeretek beépítésével a gyakorlatba. Például az elmúlt években körvonalazódnak olyan új ismeretek, mint a jód pótlása a várandósság alatt, az omega3 zsírsav szerepe a baba mozgás-, látás- és IQá-fejlődésében és egyben az anya szülés utáni depressziójának kivédésében, valamint a folsav korábbi adagolása a fogamzás előtt és a teljes várandósság alatt, amivel tovább csökkenthető a koraszülési kockázat.

- Milyen esetekben javasolják a részvételt a családtervezési tanácsadáson?

- Röviden összefoglalva: minden esetben, amikor egy évnél nem régebben próbálkoznak a fogamzással. Alapmodellünk az egészséges párok családtervezését célozza meg, azonban az elmúlt években az a trend vehető észre, hogy elsősorban azok keresnek fel bennünket, akiknek korábban negatív élménye – vetélés, rendellenes szülési esemény, nehezített teherbeesés – volt. Miközben a világ túlnépesedési problémával küzd, Magyarországon nálunk a termékenységi mutató 1,2 és 1,6 között ingadozik, ami azt jelenti: még reprodukálni sem vagyunk képesek önmagunkat. Napjainkban egyre inkább terjed egész Európában az a szemlélet, hogy kevés, de tökéletes gyermeket akarunk, amely fokozott szorongást generál. Egy ilyen egyszeri szolgáltatás nagyobb biztonságérzetet nyújt a szorongás kivédésére.

- Mi történik a családtervezési program során? Milyen családtervezési vizsgálatokra lehet szükség alapesetben?

A védőnői konzultációk 3 témakör köré csoportosíthatók:

1. Felkészülés a fogamzásra. Előzmények kikérdezése, rizikófaktorok szűrése, szakorvosi konzultációk megbeszélése, életmód tanácsok.

2. Fogamzás körüli gondozás: termékeny napok tisztázása, vizsgálati eredmények megbeszélése, életmódtanácsok. Szükség esetén további szakorvosi konzultációk.

3. Koraterhesség védelme: korai nőgyógyászati ultrahang vizsgálatot követően megbeszéljük terhesség első három hónapjával kapcsolatos tudnivalókat, a várandós gondozást.

Intézetünkben a felkészülés után egy év „próbálkozást” javasolunk, amely alatt folyamatos kapcsolattartásra van lehetőségük védőnőjükkel telefonon, e-mailben, illetve személyes találkozás révén. Szükség szerint több szakorvosi konzultációt is igénybe vehet a családtervező pár.

Sajnos a fogamzóképes nők 15 százaléka küzd lelki eredetű gondokkal, szorongással vagy hangulatzavarral. A gyengébbik nem hormonális háztartásának köszönhetően eleve hajlamosabb az ilyen jellegű betegségekre, azonban létezik egy evolúciós magyarázat is erre. A nők arra lettek teremtve, hogy felneveljék az utódokat, ezért stresszérzékelő rendszerük érzékenyebb, hogy a veszélyt idejében észleljék. Ehhez képest napjainkban szinte minden pillanatban ér stressz valamennyiünket, amelynek jó része nem is tudatosul – az utcán 100 méter alatt egy szirénázó autó, három nekünk jövő járókelő stb. -, ezért, bár nem esünk pánikba, az agy érzékeli a „szuperstresszt” és beindítja a válaszreakciókat.

A családtervezési tanácsadás összetevői: védőnői tanácsadás, nőgyógyászati konzultáció, ahol indokolt esetben laborvizsgálat is szükséges, vérképvizsgálat (teljes vérkép, serum Fe, TVK, vércukor, koleszterin, májfunkció), emellett vérvétel rubeola (rózsahimlő), varicella (bárányhimlő) védettség kimutatására. Komolyabb szerepet kap a spermavizsgálat, adott esetben andrológiai konzultáció is lehetséges. A koraterhességi UH, Down-kór vérből való szűrése, a dietetikai és genetikai tanácsadás is fontos része a vizsgálatoknak, csakúgy, mint a pszichológiai konzultáció, illetve a szoptatási és a védőoltási tanácsadás.

- Tapasztalataik szerint mi a meddőség leggyakrabb oka? Az elmúlt évek mutatóit figyelembe véve a mai fiatal párok mekkora hányada meddő?

A felmérések szerint a magyar párok 20-30 százaléka érintett. A családtervezők esetében elsősorban a gyulladásból eredő petevezeték-elzáródás az egyik leggyakrabban előforduló probléma, azonban egyre komolyabb hányadban merülnek fel különböző pszichés okok is. Az alkalmazott pszichoterápiának kézzelfogható eredményei vannak: olyan pároknál, akik 2-4 éve próbálkoznak a kezelés hatására fél éven belül sikerült a teherbe esés. Az elmúlt években új meddőségi okokkal is egyre gyakrabban találkozunk. Ide sorolható a korai klimax, amikor a nők petefészke a vártnál jóval korábban kimerül. Ezt a problémát nagyon nehéz kezelni. Komoly problémát jelent ma már az is, hogy a férfiak spermaszáma jelentősen csökken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.