Szél: A női részmunkaidő kétélű fegyver

Fontos tájékozódási pont és egyben örök kérdés egy társadalom életében, hogy miként viszonyul a nők jövedelemszerző munkavégzéséhez: szükségesnek tartja, ellenzi, megtűri, vagy épp kifejezetten támogatja.

Szél Bernadett
2012. 08. 23. 14:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik legnagyobb probléma, hogy a gyedről évente visszatérő 90-100 ezer nő mintegy fele nem tud korábbi állásában elhelyezkedni. Ez nagymértékben összefügg azzal, hogy a gyed és a gyes időszaka olyan hosszú távolmaradást jelent, amelyet nehéz felvállalni a munkáltatónak, és fontos látni, hogy az édesanyák zömének is, hiszen kutatások szerint nagy részük dolgozik a hivatalos gyermekgondozási évek alatt.

E körben tipikusnak mondható a társnak/férjnek való besegítés, alkalmai munkák sora, illetve kevésbé időigényes, de rendszeres jövedelemszerző tevékenységek köre (pl. magánórák adása, pályázatírás, egyes kétkezi munkák, könnyebb fizikai munkák). Tetten érhető tehát, hogy nem csak a gyermekgondozással töltött éveket követően van kiemelt jelentősége annak, hogy a nők valamilyen atipikus munkában dolgozhassanak, hanem már az „otthon töltött” évek során is. Teljesen nyilvánvaló ugyanis, hogy azt az alapvető paradoxont, hogy gyermekvállalás kapcsán növekednek a kiadások és ezzel egyidőben csökkennek a szülők bevételei, nem lehet a jelenlegi rendszer keretein belül megnyugtatóan rendezni.

 

A cikk továbbolvasásához kattints.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.