Családkutatás a neten: Áldás vagy átok?

Sokan lelnek családjuk elveszett tagjaira vagy adoptáló szülőkre az internet segítségével, de a tapasztalatok lehetnek szívmelengetőek, mint felkavaróak.

családháló.hu
2012. 10. 15. 4:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A világháló megjelenése előtt egyesek sokszor éveken, évtizedeken keresztül keresték eltűnt családtagjaikat, másoknak pedig hosszú utazásokra kellett vállalkozniuk, hogy egy távoli országból adoptálhassanak gyermeket – mindkettő rengeteg akadályt gördített a család boldog egyesülése elé.

A szülők gyakran abban a reményben kezdtek neki a keresésnek, hogy az út végén hazavihetik a gyermeküket, ám ezt sokszor az évekig elhúzódó papírmunka akadályozta meg. Ennek a nehézkes folyamatnak még mindig vannak maradványai, ám az internet segítségével egyvalami meggyorsult: rátalálni egymásra az örökbefogadó szülő és az adoptálni kívánt gyermek online találkozásával. Az adatok digitális tárolása a papírmunkát is megkönnyíti, sőt az elveszett családtagok keresésénél is nagyon jó szolgálatot tehet.

Az örökbefogadás rejtélye

Annak ellenére, hogy a világon több millió gyermek vár szerető szülőkre, az örökbefogadás óriási erőfeszítést, anyagi ráfordítást valamint előkészületet igényel a leendő szülők részéről. Hozzá kell tenni, nem ok nélkül, egy gyermek elhelyezését ugyanis nem lehet könnyedén venni. Ugyanakkor a folyamat sokszor a bürokrácia útvesztőjében akad meg, nem pedig az igazán fontos dolgok ellenőrzése közben.

Az olyan fejlesztések, mint például a National Network Parent Match (Nemzetközi Szülőkereső Hálózat) megváltoztathatja az örökbefogadás „arcát”, mivel a keresés és a papírmunka is kevésbé fájdalmas és hosszadalmas általa. Ez a hálózat különböző amerikai örökbefogadó központokkal működik együtt, és számtalan pár esetében könnyítették már meg az adoptálást. Persze, mint mindennek, ennek is van egy másik oldala: ahogy az örökbefogadó szülő könnyen megtalálhatja a gyermeket az internet segítségével, ugyanúgy a születési család is, és ez nem mindig fájdalommentes dolog.

Pozitív példák

Persze van, amikor a család újraegyesítése extrém nagy öröm, különösen évek óta keresett családtagok esetében. Hogy egy nemrég történt esetet említsünk, egy hajléktalan veterán férfi úgy találta meg sosem látott gyermekét, hogy a fiú látott egy vele készült interjút az interneten.

Az amerikai spermadonorcég, a Donor Sibling Registry online adatbázisának segítségével most már a mesterséges megtermékenyítésből származó gyermekek is megtalálhatják féltestvéreiket, életre szóló barátságokat kötve egymással. Válás, családi problémák vagy tragédiák miatt távol nevelkedett testvérek is könnyedén rábukkanhatnak egymásra a közösségi hálózat segítségével.

Először a szeretet...

És hogy mást ne mondjunk, ma már a család kialakulása előtt is fontos szerepet játszik az internet, hiszen sok pár e-maileken, chatbeszélgetéseken keresztül erősödő kapcsolata fordul végül szerelembe. Noha nem létezik olyan gomb a Facebookon (még), hogy „gyereket akarok”, mégis számos kapcsolat bimbózása során szűrünk ezen szempontok alapján is.

Vannak olyan társkereső oldalak, ahol ez is kategóriaként szerepel a párválasztás során: dohányzik/nem dohányzik, akar gyereket/még nem/nem. Még olyan társkereső oldal is létezik, ahol a gyermekek kereshetnek társat egyedülálló szüleik számára.

És ha nem akarjuk, hogy megtaláljanak?

A számtalan, boldog családegyesítésről szóló történet ellenére vannak szívszorító pillanatok is, például akkor, ha valaki nem véletlenül tűnt el családja/gyermeke/testvérei számára. Számos gyermeket ér például csalódás, amikor végre megtalálja „igazi” szüleit, de nem abban a boldog, meleg fogadtatásban részesül, mint amire számított. Egyesek pedig épp az ellenkezőjét teszik: arra használják a világhálót, hogy megkeressék 18 év alatti gyermeküket, számtalan váratlan csalódást okozva ezzel mindegyik félnek.

Az internetes találkozások nem csupán jót, kellemetlenséget is hozhatnak életünkbe. Olyan esetek is előfordulnak, amikor a donortestvérek megtalálása idéz elő kellemetlen szituációt, mert kiderül hogy több van, mint amennyit reméltünk vagy amennyit mi magunk szerettünk volna. Ilyenkor aztán perelhetjük a donorcéget...

A digitális világ korában minden esetre egyre több előnyt hordoznak magukban az online adatbázisok, s ha jóra használjuk őket, megkönnyíthetik a nyílt örökbefogadás procedúráját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.