Szemtorna kicsiknek és nagyoknak

Nem akarunk vesszőparipát csinálni, de attól még így van: a gyerekek egyre többet ülnek a monitorok, képernyők előtt, ezt elsősorban a szemük fénye sínyli meg.

családháló.hu
2012. 10. 23. 6:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha napi rendszerességgel tornáztatjuk a szemünket, sokkal jobban reagál az olyan kihívásokra, mint a közeli képernyők, vagy akár a távoli vezetési szemszögek. A következő feladatokkal a szemlencse tartóizmait tornáztathatjuk, ennek a frissen tartásával előzhetők meg az öregségi, vagy intenzív egysíkú használattal járó szemrenyheségek. Végezzük őket nyugodtan többször naponta, izomlázat kapni szinte lehetetlen. Hogy ki hogyan „öltözteti fel” játékosra a következő feladatokat ahhoz, hogy a gyerek is szívesen végezze őket, egyéni lehet, mindenesetre adott egy tréfás alaphelyzet: mindenki egy helyben ül vagy áll, és szó szerint csak mereszt, guvaszt, pislog, pillog.

Körbenézés

A cél, hogy megnézzük, meddig terjed mozdulatlan testhelyzetből a látásunk, milyen magasra látunk, és milyen széles teret ölel fel a szemünk. A szemgolyókat középről indítva lazán jobbra tereljük, amíg erőltetés nélkül bírja, majd balra indulva körbejáratjuk felfele, balra, lefele, majd vissza középre. Néhány ismétlés után kicsit erőltetve, a határokat feszegetve egyszer még megismételjük. Igény szerint a másik irányba is nézegessünk, majd lazítsuk el úgy, hogy lazán pislantunk ötöt-hatot. Figyeljünk arra, hogy ne ráncoljuk a homlokunkat!

Fókuszpontok

Húzzunk egy tárgyat, például egy széktámlát magunk elé, és üljünk úgy, hogy szemmagasságban legyen egy jól fókuszálható része, ami azért nem takarja ki a hátteret, például a támla elfordítva. Fókuszáljunk a támlára, majd pár másodperc múlva fókuszáljunk mögé, mondjuk a falra. Ne hagyjuk abba, míg nem éles a kép. Ha rosszul látunk, nyugodtan válasszunk közelebbi célpontokat. Ezek hetek múlva távolabb tolhatók lesznek. Ha váltott szemmel végezzük a gyakorlatot, akkor is végezzünk páros szemmel néhányat a végén. Figyeljünk arra, hogy ne mozogjon a testünk.

Manualitás

Üljünk egy fotelba és válasszunk egy tereptárgyat, amit nem látunk élesen. Esetleg írjunk számokat egy lapra és tegyük jó távol magunktól. A mutatóujjunk begyét nyomjuk a szemeink külső végpontjához, és húzzuk kifelé. Ahogy „csíkul” a szemünk, élesedik a kép. Minél többet kell húzni, annál rosszabb a szemünk. Ez főleg diagnosztizáló feladat, de kicsit megmozgatja a szemlencsét is. A célterület finom masszírozása kondicionálja a tartóizmokat, és segít nekik nem tovább romlani.

Pihentetés

Az izomtorna-feladatok között (első kettő) fordítsunk időt a lazításra is. Soha ne izomból zárjuk a szemünket, azzal csak kipréseljük a szemünket nedvesítő folyadékot. Mindig lazán pislantsunk, esetleg csukott szemmel grimaszoljunk, ráncoljuk a homlokunkat, mozgassuk az orrunk körüli izmokat. Mivel az arc egész izomzata összedolgozik, ha mindegyik friss, a szemnek is könnyebb dolga van.

Tüneti kezelés

Ha ég, fáradt a szem, a következő módszer csillapíthatja a fáradtságot. Vegyünk két evőkanalat, ami pont körbe tudja ölelni a szemgolyónkat, ha ráfektetjük. Tegyük testmeleg folyadékba, lehetőleg sós vízbe, majd feküdjünk hanyatt és helyezzük a szemünkre a kanalakat. Kicsit lehet hűvösebb vagy melegebb, mint a szem, annak megfelelően, hogy esik jól, de túlzásokba ne essünk, se kisütni, se hideggel begyullasztani nem akarjuk az üvegtesteinket és a különböző hártyáinkat. Ha gyulladt a szem, kanál helyett szobameleg kamillás forrázmányba áztatott vattapamaccsal fedjük le és pihentessük úgy.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.