A tartós meleg őszi időjárás miatt hosszabb gombaszezon várható hazánkban. Az elmúlt hetekben tapasztalható szárazság miatt bár később kezdődött, a szokásostól eltérően a gombák nemcsak a hegyekben, hanem az alföldi réteken, legelőkön és erdőkben is elszaporodtak. Ennek eredményeképpen egyre több a mérgezéses tünet, melyek idén nem egy esetben halálosnak is bizonyultak.
Laikusként nem egyszerű tájékozódni, hiszen Közép-Európában mintegy ötezer fajta lelhető fel, melyből körülbelül 150 mérgező. Következményük széles skálán vázolható: az egészen enyhe tünetektől a szédülésen, émelygésen, hányáson és hasmenésen keresztül egészen a halált okozó mérgezésig. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a tünetek nem azonnal, hanem csak később ütköznek ki, így a fogyasztás során nincs esélyünk észlelni, ha hibát követtünk el. Egyes gombafajok esetében a betegség napokig eltarthat, ráadásul a méreg a véráramba kerül, így a gyomormosás sem segít a bajon.
Bevizsgáltatás nélkül ne fogyasszunk gombát!
Gombaszedés esetén minden esetben vizsgáltassuk be szerzeményeinket, a szakemberek nem csupán a mérgező fajtákat tudják biztonsággal kiválogatni, de azon gombákat is, amelyek fogyaszthatóvá tételéhez speciális eljárás szükséges (például 20 percen túli főzést igényel, vagy alkohollal együtt nem fogyasztható).
Házalótól és laikus ismerőstől ne vegyünk gombát, hat év alatti gyermek pedig semmilyen formában ne fogyasszon ilyen ételeket, mert emésztési problémák léphetnek fel. Ráadásul a friss gombák gyorsan romlanak, fogyasztásuk 24 órán belül ajánlott. Kisgyermek esetén a játszóterek környékét és a saját kertünket is érdemes átvizsgálni, nehogy a játék során mérgező gomba kerüljön a szájába.
Kiemelten fontos, hogy gyűjtött gombából készült ételek fogyasztását követő megbetegedés, vagy annak gyanúja esetén azonnal forduljunk orvoshoz. A gyors diagnózist, a hatékony terápiát segíti, ha a megmaradt gombát, a gombás étel maradékát, vagy akár a gomba tisztítási hulladékát az orvoshoz magunkkal visszük.
Ha mégis bekövetkezne a baj, a következő telefonszámokon kérhetünk segítséget: általános segélyhívószám: 112, országos mentőszolgálat: 104. Gombamérgezés esetén használatos sürgősségi számok: 30/22-11-373, 30/22-11-374.