Milyen lakást vegyünk az agglomerációban vagy vidéken?

Az agglomeráció nem versenyez a budapesti kerületekkel. Vidéken élni külön életforma , s egyértelműek az előnyei.

családháló.hu
2012. 11. 11. 11:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megtört az agglomeráció sikere

A Budapest-környéki települések, azaz az úgynevezett agglomeráció sikere a 2008-as válság előtt nagyobb volt, mint most: az utazási költségek megnövekedtek, a 400 forint feletti benzinár hatására azok, akik a dolgozni vagy tanulni jártak Budapestre, átgondolták a visszaköltözést a fővárosba. Ez a bedőlt vagy bedőlés közeli bankhitelekkel együtt általános túlkínálatot eredményezett, míg kereslet csak az olcsóbb ingatlanokra jelentkezett. Az árak az budapesti agglomeráció keleti részén, illetve az M0-stól távolodva a legolcsóbbak, a legjobban a dél-budai régió tartja magát.

A lokális gazdasági helyzet határozza meg a vidéki árakat

A Balla Ingatlanirodák tulajdonos ügyvezetőjétől megtudtuk, hogy vidéken még rosszabb az ingatlanpiaci helyzet. Vannak olyan kistelepülések, ahol a gyenge kereslet miatt nem is lehet ingatlanpiacról beszélni. A korábbi országrészenkénti „Nyugat–Kelet = drágább–olcsóbb” besorolást mára már el kell felejteni. Vidéken ott figyelhető meg ingatlanpiaci aktivitás, ahol működő ipar, vagy az átlagosnál jobb a gazdasági helyzet.

Kereslet szinte csak az olcsó ingatlanok iránt van

A közvetlenül az M0-s melletti települések iránt mutatkozik egyáltalán kereslet, az is mérsékelt árszinten, és ettől távolodva a kereslet megszűnik, vagy csak méltánytalan árszinten van jelen. A korábban is jelentősebb presztízzsel bíró területek esetében figyelhető meg még a ma is élénkebb érdeklődés, de itt is csak lényegesen a korábbi árszínvonal alatt.

„Nem szabad persze elfelejtenünk – hívja fel a figyelmet Balla Ákos –, hogy a családi házak esetében számos olyan költséggel találkozik a tulajdonos, amit egy társasháznál kisebb mértékben tapasztal: tekintettel arra, hogy a felújítási és üzemeltetési (takarítás, hóeltakarítás, karbantartás stb.) költségek csak egy kis hányada esik a tulajdonosra. Ezért itt valójában nem új költségekről beszélünk, csak nagyobb összegekről. Egy családi ház esetében a rendszeres karbantartás százezres tétel is lehet, illetve az időszakos felújítás (tető, homlokzat, szigetelés, gépészet) pedig milliós tétel, a vásárlónak ezzel, a hosszú távon rendszeresen felmerülő költséggel  mindenképpen számolnia kell, amikor a döntését meghozza.

További áresés már nem várható

Balla Ákos véleménye szerint az ingatlanok további áresése már nem várható sem Budapesten, sem vidéken, viszont ez az állítás a most reálisnak tekinthető árakra igaz, ami nem minden esetben egyezik meg az eladók reményeivel. A vidéki ingatlanok esetében nem további áreséstől kell tartani, hanem mérlegelni kell ezek likviditását, ami sok esetben igen csekély egy budapesti ingatlanhoz képest.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.