Megtört az agglomeráció sikere
A Budapest-környéki települések, azaz az úgynevezett agglomeráció sikere a 2008-as válság előtt nagyobb volt, mint most: az utazási költségek megnövekedtek, a 400 forint feletti benzinár hatására azok, akik a dolgozni vagy tanulni jártak Budapestre, átgondolták a visszaköltözést a fővárosba. Ez a bedőlt vagy bedőlés közeli bankhitelekkel együtt általános túlkínálatot eredményezett, míg kereslet csak az olcsóbb ingatlanokra jelentkezett. Az árak az budapesti agglomeráció keleti részén, illetve az M0-stól távolodva a legolcsóbbak, a legjobban a dél-budai régió tartja magát.
A lokális gazdasági helyzet határozza meg a vidéki árakat
A Balla Ingatlanirodák tulajdonos ügyvezetőjétől megtudtuk, hogy vidéken még rosszabb az ingatlanpiaci helyzet. Vannak olyan kistelepülések, ahol a gyenge kereslet miatt nem is lehet ingatlanpiacról beszélni. A korábbi országrészenkénti „Nyugat–Kelet = drágább–olcsóbb” besorolást mára már el kell felejteni. Vidéken ott figyelhető meg ingatlanpiaci aktivitás, ahol működő ipar, vagy az átlagosnál jobb a gazdasági helyzet.
Kereslet szinte csak az olcsó ingatlanok iránt van
A közvetlenül az M0-s melletti települések iránt mutatkozik egyáltalán kereslet, az is mérsékelt árszinten, és ettől távolodva a kereslet megszűnik, vagy csak méltánytalan árszinten van jelen. A korábban is jelentősebb presztízzsel bíró területek esetében figyelhető meg még a ma is élénkebb érdeklődés, de itt is csak lényegesen a korábbi árszínvonal alatt.
„Nem szabad persze elfelejtenünk – hívja fel a figyelmet Balla Ákos –, hogy a családi házak esetében számos olyan költséggel találkozik a tulajdonos, amit egy társasháznál kisebb mértékben tapasztal: tekintettel arra, hogy a felújítási és üzemeltetési (takarítás, hóeltakarítás, karbantartás stb.) költségek csak egy kis hányada esik a tulajdonosra. Ezért itt valójában nem új költségekről beszélünk, csak nagyobb összegekről. Egy családi ház esetében a rendszeres karbantartás százezres tétel is lehet, illetve az időszakos felújítás (tető, homlokzat, szigetelés, gépészet) pedig milliós tétel, a vásárlónak ezzel, a hosszú távon rendszeresen felmerülő költséggel mindenképpen számolnia kell, amikor a döntését meghozza.
További áresés már nem várható
Balla Ákos véleménye szerint az ingatlanok további áresése már nem várható sem Budapesten, sem vidéken, viszont ez az állítás a most reálisnak tekinthető árakra igaz, ami nem minden esetben egyezik meg az eladók reményeivel. A vidéki ingatlanok esetében nem további áreséstől kell tartani, hanem mérlegelni kell ezek likviditását, ami sok esetben igen csekély egy budapesti ingatlanhoz képest.