UNICEF: Gyermekbántalmazás – jog és bűntudat

Itt az idő, hogy magunkba és körülnézzünk – és ne hagyjuk szó nélkül a gyermekekkel szembeni erőszakot.

Gyurkó Szilvia
2012. 11. 21. 6:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fizikai bántalmazásnak tekintendő az a szándékosan vagy gondatlanul elkövetett erőszak, ami a gyermeknek fizikai sérülést, maradandó károsodást okoz vagy a halálához vezet. Ilyen bántalmazói magatartás lehet: ütés, verés, pofozás, csípés, rázás (ami különösen csecsemőkorban veszélyes), égetés, vágás, személyes szabadság korlátozása kínzó, megalázó módon (például kikötés), fojtogatás, a gyerek rábírása szerhasználatra, mérgezés stb. A bántalmazás eredménye szerint megkülönböztetünk halálos kimenetelű, súlyos testi sérülést vagy maradandó károsodást, valamint könnyebb sérülést okozó bántalmazást.

Tilos, mégis szabad?

Speciális kategóriája a fizikai bántalmazásnak a testi fenyítés, ami 2008-ra a világ 23 országában tiltott (noha a 192 ország által ratifikált gyermekjogi egyezmény is tartalmazza a gyerekekkel szembeni fizikai erőszak teljes tilalmát). Magyarországon a testi fenyítés társadalmi elfogadottsága széles körű. Egy 1998-ban végzett kutatás szerint a felnőtt lakosság több mint 90 százaléka elfogadja, illetve alkalmazza a verést mint fegyelmezési eszközt. A „házi fegyelmezési” jog bírói gyakorlata és a kisebb súlyú fizikai bántalmazások megítélésében megengedő szociális szakmai gyakorlat, valamint a közvélemény tájékozatlansága, a pozitív nevelési eszközök „propagandájának” vagy elsajátítási lehetőségeinek szinte teljes hiánya miatt a zéró toleranciát hirdető jogi szabályozás ellenére is mindennapi gyakorlatnak tekinthető Magyarországon a gyerekek fizikai bántalmazása. Nemcsak a családon belül, hanem oktatási intézményekben, bentlakásos otthonokban is. Mi több, sorra születnek olyan bírósági ítéletek, amelyek a gyermeket verő, kikötöző, megégető szülőket, gondviselőket felmentik a vádpontok alól.

Nem megengedhető!

A gyermekközpontú igazságszolgáltatás (amelyről idén igen sok szó esik) egyik sarokköve lehet Magyarországon a testi fenyítéshez/házi fegyelmezési joghoz kapcsolódó joggyakorlat megváltoztatása. 2005. január 1-je óta ugyanis törvény tiltja a gyermekekkel szembeni erőszak minden formáját. Miként a rendelkezést előterjesztő miniszter fogalmazott a parlamentben: ennek a szabálynak nem az a célja, hogy szülők sorát börtönbe juttassa, hanem az, hogy felhívja a figyelmet a pozitív nevelésre, és arra, hogy miként felnőttet, úgy gyermeket sem lehet megütni. A bántalmazások gyermekáldozatai számára elsődlegesen nem az jelent jóvátételt, ha az erőszaktevőt elítélik egy büntetőeljárásban. Az azonban fontos, hogy a már megindított büntetőeljárásokban ne üzenjük a gyerekeknek azt, hogy megengedhető a velük szembeni erőszak.  

Ha a gyerekek mesélhetnének

A fizikai bántalmazás körében különösen fontos a kisbabák (mint különösen sérülékeny áldozatok) helyzetéről is beszélni – azon belül is a „rázott gyermek” jelenségéről, amikor a szülő a gerincében (csigolyáiban) különösen sérülékeny újszülöttet, akit még felemelni sem lehet anélkül, hogy az ember a feje alá teszi a kezét, megrázza, és ezzel a csigolyák sérülését idézi elő.

Ugyancsak fontos a Münchausen-by-proxi szindrómát is bemutatni, amikor a szülő folyamatosan megbetegíti a gyermekét, vagy betegséget szimulál a gyereknél annak érdekében, hogy felkeltse az orvosok figyelmét.

A fentieken kívül a nemzetközi szakirodalomban (elsősorban az angolszász országokban) a fizikai bántalmazás körébe sorolják azokat az elhanyagoló, gondatlan magatartásokat is, amelyek következtében a gyermek súlyos eredményre vezető közlekedési balesetet szenved. Így például a gyerekülés, a biztonsági öv, a bukósisak és egyéb védőfelszerelések használatának elmulasztása veti fel a szülő felelősségét. Magyarországon jelenleg ez nem gyakorlat. Az ilyen szempontú bántalmazásértelmezés még a statisztikai adatgyűjtésből is hiányzik. Természetesen nem tehető egyenlőségjel a szándékos fizikai bántalmazás és a gondatlanságból elkövetett fizikai sérelemokozás közé – de számarányaikat tekintve olyan jelentősek a (megelőzhető) balesetek miatt bekövetkező súlyos sérülések, hogy mindenképpen indokolt megfelelő helyet találni a jelenségnek. Egyes becslések szerint például 100 ezer iskolai sérülésből csupán 900 ered iskolai erőszakból, a többi balesetből.

A gyermekbántalmazás tehát nagyon komoly, egyes statisztikák szerint minden tizedik gyermeket, más kutatások szerint a gyermekek hetven százalékát érintő jelenség. Ha ehhez azt is hozzávesszük, hogy egy 2005-ben készült reprezentatív vizsgálat szerint a testi fenyítést alkalmazó szülők közel kétharmada bűntudatot érez, miután megütötte a gyerekét – máris kedvezőbbnek tűnik a kép, és nagyobb esély látszik egy káros társadalmi konvenció „lebontására”.

(A szerző a UNICEF Magyar Bizottságának gyermekjogi igazgatója)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.