Egy biztos, a szülés nem gombnyomásra indul, és nem is előre megírt és ismerhető forgatókönyv szerint zajlik. Nem érdemes összehasonlításokat keresni és kétségbeesni, ha barátnőknél, rokonoknál egy picit másképp zajlott a folyamat. A test már napokkal a tényleges szülés előtt megkezdi a felkészülést az eseményre. Még az orvostudomány sem tud adekvát választ adni, miért pont akkor indul el a szülés, amikor. Annyi bizonyos, hogy egy összetett hormonális – és idegi – folyamatról van szó.
A nyákdugó elhagyása. Akár egy darabban, akár több menetben veszítheted el, azonban a nyákdugó távozása önmagában még nem jelent semmit, és még azt sem jelzi, mikor fog kezdődni a szülés. Ez egy nagyon megbízhatatlan jel. Van olyan kismama, aki hetekkel előbb veszti el a nyákdugót, van, aki csak szülés közben. És létezik az a verzió is, mikor észre sem veszik.
Erős, medence felől sugárzó fájdalom. Ez is csak előjel, mint a nyákdugó távozása. Amikor a baba feje beilleszkedik a szülőcsatornába, az okozhat ilyen érzést. A szülőcsatornába beilleszkedő fej egyébként egyben összehúzó hatással is van a méhre, tehát rövid időn belül várható a fájások beindulása is.
Elfolyik a magzatvíz. Rossz esetben nyilvános helyen történik, azonban ekkor sincsen ok pánikra. Arra azonban mindenképpen figyeljünk, hogy ezt követően tartsuk be az alapvető higiéniai szabályokat, és a hüvelybe innentől kezdve semmi sem kerülhet. Amennyiben a magzatvíz nem tiszta, hanem zöld vagy bármilyen más színű, és esetleg sűrű, akkor viszont azonnal kórházba kell menni.
Másik eshetőség, hogy elindul ugyan a magzatvíz, azonban csak „csordogál”. Nem nagyon, de észrevehetően. Az orvosok véleménye megoszlik arról, mi ilyenkor a teendő. Általában azok a szülések, amelyeket nem kényszerítettek fájáserősítőkkel vagy más módszerrel, komplikációmentesebbek.
Rendszeres fájások. A rendszeres összehúzódás biztosítja a méhszáj kinyílását és a méh tolófájásokra való felkészülését. Érdemes mérni a fájások között eltelt időt. Az egyik fájás kezdetétől a másik fájás kezdetéig tartó intervallumot nevezzük a fájások között eltelt időnek. Két fájás között általában teljes a fájdalommentesség. A fájások kezdődhetnek óránként vagy félóránként, azután sűrűsödnek, húsz-, majd tíz-, később pedig ötperces összehúzódásokká.
A szakemberek általában azt ajánlják, hogy első gyermekére várva az édesanya 5-10 perces, rendszeres fájásokkal már induljon el a szülészetre. Aki többedik szülése előtt áll, és tudja, hogy nála „gyorsan szoktak zajlani a dolgok”, ne várja ki a fájások felgyorsulását. Bár nincs két egyforma szülés – még egyazon édesanya esetében sem –, nem érdemes kockáztatni.