A taknyos zsepit ne dobd bele! – Mi megy a szelektívbe?

Napok kérdése és megkezdik a fővárosban az új szelektív hulladékgyűjtők kihelyezését. Ahhoz, hogy jól működjön a rendszer, érdemes átismételni illetve megtanulni, mi mibe kerülhet bele.

Családháló
2013. 03. 26. 5:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról már korábban beszámoltunk, hamarosan megkezdődik a fővárosban a szelektív hulladékgyűjtő edények telepítése. A kék és sárga fedelű új hulladékgyűjtő edényekbe fém- és műanyag hulladékot, utóbbiba papírneműt gyűjthetünk. A dolog egyszerűen hangzik, ám a tapasztalat (lásd „régi” hulladékgyűjtő szigetek) sajnos azt mutatja, hogy sokan a mai napig nincsenek tisztában azzal, pontosan mi való és mi nem való a színes tetejű edényekbe.
Otthonainkba tehát – még egyszer – kék és sárga fedelű kukákat kapunk. Mindkettő esetében alapvető szabály, hogy csak a teljesen „egyértelmű” és rendesen megtisztított hulladékot helyezhetjük be.

Papír

Ez a tartály újságok, folyóiratok, füzetek, könyvek, hullámpapírok, csomagolópapírok, kartondobozok, kiöblített italos kartondobozok (tejes-, gyümölcsleves doboz) gyűjtésére alkalmas. Ne dobjunk bele élelmiszer-maradványokat és egyéb szennyeződéseket tartalmazó (például olaj, zsír, oldószer) papírokat, használt papír zsebkendőt, szalvétákat.

Érdemes jól észbe vésni, hogy a papírok közül kiválogatják az italos kartondobozokat. Az újrahasznosítási eljárás során a többrétegű italos dobozok különböző rétegei (papír, alumínium és műanyag) gépi úton szétválasztásra kerülnek, tehát bedobható. A flakonok, italos-, és fémdobozok kiöblítése azért szükséges, mert az újrahasznosításukat gátolhatja a benne maradt szennyeződés, illetve higiéniai/egészségügyi okokból, mivel a hulladékok válogatása részben kézzel történik.

Műanyag, fém

Ez a tartály az üdítős- és ásványvizes PET palackok, kiöblített háztartási flakonok és azok lecsavart kupakjai (például samponos, habfürdős), háztartásban előforduló tiszta fóliák (szatyrok, tasakok, csomagoló fóliák), kimosott tejes-, joghurtos poharak gyűjtésére szolgál. Ebben helyezhetők el továbbá a különféle háztartási fémhulladékok (például evőeszközök) és fémdobozok (italos és konzervdobozok). A fém- és műanyag hulladékok elkülönítése utólag, válogatóműben történik.

Ne dobjunk bele zsíros, olajos, háztartási vegyi anyaggal szennyezett (nem kimosott) flakont, margarinos dobozt, élelmiszer-maradványt tartalmazó műanyagot, hungarocellt, CD-lemezt, magnó- és videokazettát, egyéb műanyagnak ítélt hulladékot (például nejlonharisnya). A fémdobozok esetében is fontos, hogy azok kiöblítve, tisztán kerüljenek a tartályba.

A műanyag csomagolási hulladékokról érdemes tudni, hogy a mai technológiák mellett csak egy részét lehet anyagában hasznosítani (amikor újra valamilyen termék készül belőle). A csomagolóanyagok többsége újrafeldolgozásra alkalmas, hőre lágyuló műanyagból készül, melyek anyagában történő hasznosításra kerülnek.

Ne feledjük: minél több hulladékot tudunk szelektív gyűjtőbe tenni, annál kevesebb kerül a hagyományos kukába, amelynek méretét csökkentve a szemétdíjunk is kevesebb lehet!
Kezdetben érdemes akár a hűtőre vagy a konyhában elhelyezett tárolók környékére egy rövid listát ragasztani, így kevesebb a hibalehetőség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.