A szocpol visszavezetésének, illetve bővítésének egyik legnyilvánvalóbb üzenete a családok megerősítése. Ezért a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) a szakértőjét kérdeztük arról, hogy vajon bátrabban vágnak-e majd otthonteremtésbe a családok az új feltételekkel. Cser Károlyné okleveles építészmérnök szerint a bátorságot a hosszabb távon biztos munkahely és a család megélhetését biztosító jövedelem jelentené, amely tartalmazza a szükséges összeget/törlesztőrészletet is. Mivel ezt ma még kevesek mondhatják el magukról, a családok, ha nem is „bátran”, de a korábbinál valamivel „bátrabban” fognak lépni ez ügyben – fogalmazott.
A szakértő aláhúzta, az egyelőre tervezet formájában megismert bővítés még mindig nagyon kevés az otthonteremtés bekerülési összegének hányadában, de mégiscsak több család tudja majd igénybe venni, mint eddig. Elárulta, hogy a NOE már megküldte hozzászólásait és javaslatait az NGM illetékeseinek.
Cser Károlyné szerint az otthon az élet, a családalapítás, a gyermekvállalás legelemibb feltétele, mivel a jövedelmek nem, vagy csak kis mértékben fedezik annak költségeit, az állami támogatás nélkülözhetetlen. Kiemelte: különösen fontos a lakhatás terén nyújtott támogatás a jelenlegi tragikus demográfiai helyzetben.
Azzal kapcsolatban, hogy ez-e a megfelelő formája a családok támogatásának, a szakértő világossá tette, nem az a kérdés, hogy támogassuk-e a fiatalok, a családok lakáshoz jutását. Az államnak arra kell törekednie – fogalmazott –, hogy a gazdaság erejéhez mérten igazságos és eredményes támogatási koncepciót dolgozzon ki.
Leszögezte, a családokat hatásosan segíti, hogy visszatér a tervezetbe a bővítés és használtlakás-vásárlás támogatása. Üdvözlendő a kamattámogatási rendszer változásának tervezete is – folytatta.
Felhívta a figyelmet ugyanakkor a lakásfenntartási nehézségekre. Mint mondta, ez hasonlóan fontos terület lenne, hiszen aránytalanul nagy mértékben sújtja különösen a több gyermeket nevelő családokat. Ki kell dolgozni egy szociális lakbér- és közműdíj tarifa rendszert, amivel megakadályozható az önhibájukon kívül hátralékossá váló családok otthonvesztése – figyelmeztetett.
A tervezet természetesen hatással lehet az ingatlanpiacra is. Az OTP Jelzálogbank ingatlanpiaci vezető elemzője ugyancsak üdvözlendőnek tartja a 2012-ben bevezetett állami kamattámogatásos forinthitel-konstrukciót és szocpolt, ugyanakkor szerinte ezek keresletélénkítő hatása eddig nem volt érzékelhető az ingatlanforgalomban.
Valkó Dávid leszögezte, hogy a további bővítések mindenképpen szélesebb rétegeket vonnak majd be a hitel- és lakáspiacra. Kiemelte, ezen belül is a vissza nem térítendő támogatást jelentő szocpol szerepe lehet fajsúlyosabb; a hitelfelvétellel szembeni ellenállás ugyanis továbbra is gyengíti még a kamattámogatott hitelek vonzerejét is.
A vezető elemző megjegyezte, sok múlik ugyanakkor azon, hogy a kormány mikor és milyen formában fogadja el az egyelőre csak tervezetben létező szocpol-módosításokat. A piac beindításában ugyanis – mondta –, a válság óta felhalmozódott körülbelül 200 ezres elhalasztott kereslet aktivizálásában az adásvételek 95 százalékát jelentő használt lakások vásárlására és (nagy családok esetében) bővítésére való kiterjesztés lehet meghatározó.
„Bár a szocpol a gyerekszámhoz kötött támogatás által a fiatal családokat célozza, üdvös hatása ezen bőven túlmutat. A válság alatt nehéz anyagi helyzetbe kerülők ugyanis, akik olcsóbb/kisebb lakásba költözve keresik most a megoldást, a szocpol által élénkülő keresletben könnyebben találhatnak ingatlanjukra vevőt” – összegezte az OTP vezető elemzője.