Az Otthon Segítünk Alapítvány, a Home Start International magyarországi szervezeteként, 2001-ben alakult meg, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének oltalma alatt. Szervezeti felépítése három szintű: országos vezetés, települési szervezők és képzett önkéntes családlátogatók.
A szervező- és önkéntes képzés tematikáját a nemzetközi protokoll alapján, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének munkatársai segítségével adaptálták. Az ő szakértelmük a havi rendszerességű szervezői szupervízió garanciája.
A Budapest VII., Szövetség utca 43. szám alatti irodában általában ketten, de most egy nyertes TÁMOP pályázatnak köszönhetően hárman látjuk el a menedzsmenttel kapcsolatos feladatokat – mondja az alapítvány igazgatója.
Segítő tevékenységüket a kisgyermekes családok életének megkönnyítése érdekében végezik, céljuk, hogy a kisgyermekkel, kisgyermekekkel otthon töltött időszak – szemben a végeláthatatlan logisztikai feladatokkal, valóban az anyaság élménye legyen.
Lehőcz Monika hangsúlyozza, hogy tapasztalataik szerint azokban a családokban, ahol nagyszülői segítség nélkül nevelik kisgyermekeiket, egyre inkább csökken a további gyermek születésére vonatkozó hajlandóság. „Felbomlottak a korábbi nagycsaládok, a szülőknek sokszor minden erejüket latba kell vetni a hétköznapi logisztikai problémák megoldása érdekében. A nagyszülők távol élnek, vagy még aktív szerepet töltenek be a munkaerőpiacon, nagy segítség lehet ilyenkor egy családlátogató önkéntes.”
Segítőik minden esetben szülői tapasztalattal rendelkező önkéntesek, akik általában az anyát támogatják gyermeke nevelésében, anyaszerepének beteljesedése érdekében. Segítségkérésénél mindig arra törekszenek, hogy ő fogalmazza meg, miben érezné a legnagyobb „hasznukat”. Persze előfordult – teszi hozzá a vezető -, hogy közben „menetirányt” változtattunk, de az első lépés mindig az, hogy az anya meg tudja fogalmazni elakadását. Van, akinél a főzésben, vasalásban, egyéb háztartási munkában kell „még két kezet nyújtanunk”, van, ahol a gyermekekkel történő kimozdulás problémás, mert nincs lift a házban, s az anya már a leendő kistestvért is „cipeli”, vagy ha a két gyerek háromfelé szalad, akkor jól jön még egy ember, aki besegít. Több esetben hívták őket vizsgaidőszakban anyukák, mert tipegő korú gyermekükkel együtt falták a betűket- ám a kicsi szó szerint, így veszélybe került a félév.
Jelenleg az ország 23 településén vannak jelen, a fővárosban még nem minden kerületben alakult „helyi szervezet”, de a legközelebbi önkéntes segítő részvételével jelen tudnak lenni mindenhol, a legnagyobb szükség idején.
Tekintettel arra, hogy hálózatunk az önkéntes munka alapjain nyugszik, segítőink és szervezőink saját családjuk és szabadidejük mennyiségéből áldoznak a kisgyermekes családok segítésére. Mindamellett, hogy az elkötelezettség az Otthon Segítünk Alapítvány egyik alapelve, mégis óhatatlanul előfordul az, amikor saját unoka születése, munkahely-váltás, vagy egyéb megváltozott családi státusz miatt egy-egy segítőnk hosszabb-rövidebb időre visszavonul és saját magára, vagy családjára koncentrál. Természetesen ezt a „segítőváltást” igyekszünk mindig gördülékenyen megoldani, nehogy a segített család rosszul élje meg és esetleg magát hibáztassa a segítő körülményeiben bekövetkezett változás miatt – meséli Lehőcz Monika.
A 23 települési szervezetben eddig közel 450 önkéntes segítő végezte el képzést, az elmúlt évek alatt 750 családnak tudtak segíteni. Ez az adat most csak a jelenleg is működő szervezetek számát mutatja, azokban a városokban, ahol a fenti okokból maga a szervező döntött a visszavonulás mellett, a pillanatnyi inaktivitás miatt a segítésre vonatkozó számuk nem releváns.
A képzés egyébként kétirányú: a szervezőképzés 120 órás, amelynek két feltétele van: szülői tapasztalat és a kisgyermeket nevelő családok segítése iránti vágy. A tematika alapja saját szülői élményeink felelevenítése, a kisgyermekeink nevelésével, ellátásával kapcsolatos örömökre, gondokra koncentrálva. Azok a résztvevők, akik az Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének pszichiáter, pszichológus kollégái, (mint képző mentorok) ajánlása szerint alkalmasak a településükön önálló Otthon Segítünk csoport létrehozására, működtetésére, önkéntes képzést tartására is jogosultak/ képesek.
Az önkéntes segítő képzés ötven órás, főként önismereti jellegű, interaktív, atipikus oktatási élmény, tematikájának fontos elemei között a titoktartás, elkötelezettség, a családi működési mechanizmusok szerepelnek. „Fontos számunkra, hogy megtaláljuk a lehető legjobb család-szülő „párosítást”, ezért gondosan felmérjük segítőink a segítség helyszínére, körülményeire, a család létszámára, működésére stb. vonatkozó szándékát.”
Természetesen – mondja az igazgató – gyakran jelentkeznek hozzánk olyan tettre kész önkéntesek, akik nem rendelkeznek szülői tapasztalattal, így a nemzetközi szabályok értelmében, az Otthon Segítünk Alapítvány kötelékében nem tudnak segítő tevékenységet vállalni. Őket rendszerint a Maholnap Magyar Jóléti Alapítványhoz delegáljuk, a Nemzeti Együttműködési Alapnál közösen nyert pályázatunkban a segítő tevékenység ellátásához itt nem alapfeltétel a saját család.