Waldorf-baba kontra Barbie

A Waldorf-baba a legkevésbé sem hasonlít Barbie-ra és mindarra, amit a műanyag, anorexiás, botoxtekintetű és merev végtagokkal rendelkező kis hölgy közvetít.

Gyarmati Orsolya
2013. 04. 21. 6:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az biztos, hogy a Barbie-függőség sok-sok évtizede jelen van a kislányok életében, de míg tíz-tizenöt éve valóban csak egy vékony lány volt nagy szemekkel és csini műanyag ruhácskákkal, addig a plasztiklány mára beteges és visszataszító irányba indult el ingatag lábain. Van már transzvesztita, leszbikus, domina, emós, vagy éppen szülő Barbie és még sorolhatnánk. Ezzel szemben a természetességet és a gyerek fantáziáját, kreativitását és egyéniségét mindennél fontosabbnak tartó Waldorf-filozófiából született babákat kötött anyagokból készítik és gyapjúval tömik ki, hajuk moherből, bukléból készül, arcukon csupán jelzésértékű az orr, a szemek és a száj.

A Waldorf-baba abban is különbözik Barbie-tól, hogy nem csináltak belőle dömpinget. Minden egyes ilyen játék kézzel készül, sokszor éppen a Waldorf-pedagógusok és szülők keze által. Ezeken a babákon egészen biztosan nem szerepel olyan felirat, hogy Made in China. Természetesen ettől függetlenül nagyon sok babát találhatunk az interneten, és nem kicsi a hozzájuk kapható szépséges ruhácskák száma sem, de nem fogunk felfedezni olyan babákat, amelyek valamely trendi életérzést igyekeznek ráerőltetni a gyerekekre. Az árak egyébként elég megdöbbentőek, találtunk 15 000 forintért is babát, de a Waldorf-intézményekre – állami támogatás híján – amúgy sem az jellemző, hogy megkímélnék a szülők pénztárcáját.

Rudolf Steiner, a Waldorf-filozófia megalapítója úgy vélte, a gyerekek játékai legyenek minél egyszerűbbek és „uniformizáltabbak” azért, hogy stimulálják a képzelőerőt. A Waldorf-játékok sokszor a természetben megtalálható anyagok: faágak, anyagdarabok, kagylók, tobozok, kövek, amelyekből végtelen számú új dolog, játék, csoda alkotható. Egy tipikus Waldorf-óvodában a fadarabkák étellé, a kagylók pénzzé változnak, a tobozok állatkákká alakulnak át.

A gyerekeket az őket körülvevő világ alakítja. Éppen ezért rendkívül fontos, milyen játékok között töltik életük első éveit. A felnőttek titokzatos világa minden egyes kisgyereket érdekel, nem véletlen, hogy nagyon kis korban megkezdődik az utánzás, a szerepjáték, amelynek fontos része a babázás. A Waldorf-játékok általános jellemzői a környezetkímélő, természetes alapanyagok használata. Az ilyen játékok egyrészt sokkal inkább fejlesztik a gyerekek érzékelését, mint a műanyag kínai vackok: mennyivel más érzés egy puha, hajlékony, kedves arcú babát ringatni, mint egy darab merev műanyagot! A komfortérzés fokozása mellett pedig az is fontos szempont, hogy a gyerekek esztétikai érzéke is fejlődjön.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.