A szülői stressz hatásai

Mindannyian tisztában vagyunk azzal a ténnyel, hogy a túl sok szülői stressz negatív hatással van a család minden tagjára.

Családháló
2013. 05. 01. 4:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csecsemősírás nagymértékben hozzájárul ahhoz, hogy a szülők idegesek, feszültek legyenek. A chicagói Erikson Institute kutatása során a szakemberek a szülés utáni depresszió, a szülői stressz, valamint a csecsemősírás észlelése között keresték a kapcsolatot. A sírásra adott reakcióról kiderült, hogy egy olyan anya, aki azt várja el a kisbabájától, hogy egyáltalán ne sírjon, sokkal stresszesebbnek élte meg a napi összesen egyórányi sírást, mint az az anyuka, aki normálisnak tartotta, hogy a piciknél gyakran eltörik a mécses, így nála még a négyórányi napi átlag is „belefért” az elfogadhatóba.

A kutatásból az is kiderült, hogy ahogy emelkedett a szülőben a feszültség, úgy nőtt annak a valószínűsége is, hogy a csecsemősírást a szülő problémaként fogja fel, nem pedig normális jelenségként. A szülés utáni depresszióban szenvedő anyáknál is fennállt a kapcsolat az anya lelkiállapota és a sírás mint probléma között. Ezzel ellentétben azok az anyák, akik hatékonynak és stabilnak érezték magukat, egyáltalán nem találták zavarónak, ha a kisbabájuk sírt.

A harmonikus anya-gyerek kapcsolat az alapja a kötődésnek gyerek és szülő között. S hogy milyen, ha szinkron van köztük? Az egyik kutató szerint az, amikor „anya és gyerek ugyanazt a dalt énekli”. A Texasi Egyetem kutatása során azt figyelte, hogy játék közben mennyire van szinkronban anya és gyermeke. A felmérés fő eredménye az volt, hogy ha az anya hagyta, hogy a gyerek irányítson a játékban, a kicsi más dolgokban sokkal hajlandóbb volt átengedni a szülőnek a vezető szerepet. Ugyanakkor azok az anyák, akik szorongóbbak, feszültebbek voltak, jóval kevésbé tudtak szinkronba kerülni a gyerekeikkel.

A Brown Egyetem néhány kórházzal összefogva azt vizsgálta, vajon hogyan hat a gyerekre, ha a szülei között nincs összhang a gyereknevelést illetően és ez a szülői stressz oka. A felmérésből kiderült, hogy azok a gyerekek, akiknek szülei között egyetértés volt a nevelési kérdések kapcsán, általánosságban jóval kevésbé vették magukra a problémákat, mint azok a gyerekek, akiknek esetében feszültség volt a két szülő között.

A Japán Nők Egyetemén arra voltak kíváncsiak, hogyan befolyásolja a stresszes állapot azt, amikor az anya felveszi a kisbabáját vagy bármilyen fizikai kontaktusba lép vele. A kutatás során négy hónapos csecsemőket és édesanyjaikat figyelték meg. A játékidő alatt a nagyobb stresszt általában a kevésbé játékos vagy szeretetteljes érintések alatt mérték a babáknál. Ha a csecsemők sírtak, az emelkedő feszültség a kevésbé óvatos, határozottabb, a babának nem kellemes érintéseknek volt betudható, írja az Evolutionary Parenting.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.