Hiányszakmák fiataloknak: Ide írasd a gyereket!

Nem tudja még, mi szeretne lenni, ha nagy lesz? Nem akar továbbtanulni? Szeretne egy jó szakmát a kezébe adni, amivel boldogul? Ezekből válasszon, még ösztöndíjat is kap!

Családháló
2013. 06. 17. 6:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrégiben elkészítette a 2013-as hiányszakmák listáját az Eduline. Ácsot csaknem minden megyében keresnek, de általában kevés a szakmunkás.

Mint az egyébként a Manpower munkaerő-piaci szolgáltató 42 országot vizsgáló felméréséből is kiderül, a probléma nem kifejezetten nálunk létezik csak, a munkaadók 35 százalékának okoz nehézséget, hogy megfelelő munkaerőt találjon. Nem csak szakmunkást, általában szakembert: a szakmunkások, a mérnökök és az értékesítők mellett Magyarországon a tíz legnehezebben betölthető munkakör között van az adminisztratív, irodai asszisztensi, a könyvelői, a műszerészi, a vendéglátó-ipari, az orvosi és a gépkezelői pozíció, de sofőröket is nehéz találni.

Az ezen listán szereplő szakmák közül azért is érdemes választani, mert nemcsak évekre biztos állást biztosít, de ösztöndíjban is részesülhetnek az itt tanulók.

Szakiskolai tanulmányi ösztöndíjat – havi 10 ezer forintot – kapnak azok a szakiskolai tanulók, akik a regionális fejlesztési és képzési bizottságok által kijelölt szakmák közül választanak. Az első félévben minden jogosult automatikusan 10 ezer forint ösztöndíjat kap, a következő félévben a tanulmányi eredménytől függ az összeg. Az ösztöndíj mértékét félévente kell megállapítani, a félévi értesítőben, illetve az év végi bizonyítványban szereplő érdemjegyek szerint számított tanulmányi átlageredmény alapján.

A második félévtől a 2,51 és 3 közötti átlagra továbbra is a 10 ezer forint jár, a 4,51 feletti teljesítményre az adható legmagasabb összeget, 30 ezer forintot kapja a diák. A második féléves ösztöndíj júliusra és augusztusra is jár.

A szakiskolák az ösztöndíj 2 százalékát kapják meg lebonyolítási költségként a szakképzési és felnőttképzési intézettől. Az ösztöndíj igényléséhez és elszámolásához szükséges, iskolák által kitöltendő adatlapok és a kitöltési útmutató a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézet honlapjáról (www.nive.hu) tölthetők le.

És akkor nézzük a hiányszakmákat megyei bontásban!

Bács-Kiskun megye
– ács,
– asztalos,
– épület- és szerkezetlakatos,
– gépi forgácsoló,
– hegesztő,
– kőműves és hidegburkoló,
– mezőgazdasági gépész,
– női szabó,
– szerszámkészítő,
– szociális gondozó és ápoló.

Baranya megye
– ács,
– bádogos,
– épület- és szerkezetlakatos,
– gépi forgácsoló,
– hegesztő,
– ipari gépész,
– kertész,
– kőműves és hidegburkoló,
– szociális gondozó és ápoló,
– villanyszerelő.

Békés megye
– ács,
– épület- és szerkezetlakatos,
– gépi forgácsoló,
– hegesztő,
– központifűtés- és gázhálózatrendszer-szerelő,
– mezőgazdasági gépész,
– női szabó,
– szociális gondozó és ápoló,
– villanyszerelő,
– víz-, csatorna- és közműrendszer-szerelő

A további megyéket ide kattintva nézheti meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.