Albánia felesküdött szüzei

Egy 15. századi kánonjognak eleget téve válnak a család „férfi” tagjává és fejévé a legidősebb lányok, ha már nem maradt férfi.

Gyarmati Orsolya
2013. 09. 21. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ne gondolja senki, hogy Qamile titokban tartja kilétét: a falujában mindenki tudja róla, hogy nőnek született, de amióta burnesha, azaz „felesküdött szűz” lett, mindenki férfiként tekint rá, hiszen az eskü arra jogosítja fel, hogy valóban férfiként éljen élete hátralévő részében.

Nem hóbortról, szexuális eltévelyedésről van tehát szó: azok a nők, akik leteszik az esküt, hogy onnantól férfiruhát öltenek, és így élik le életüket, egy ősi szokásjogi kánonban, a 15. században íródott Kanuni i Lekë Dukagjinitban foglaltaknak tesznek eleget – akár kényszerből, akár szabad akaratból.  Sokszor előfordul ugyanis, hogy a családban nem marad több férfi, s ilyenkor a család egyik női tagja – sokszor a legidősebb lány – dönthet úgy, hogy férfiként él tovább, és ő lesz így az új családfő.

Qamile édesapja akkor halt meg, amikor ő 20 éves volt, s a lánynak nem volt nagyon más választása, mint hogy burneshává váljon, s így örökölhesse a család földjét, ezáltal gondoskodhasson kilenc fiatalabb lánytestvéréről. Az elmúlt 73 évben Quamile pontosan úgy élt, mint a többi férfi a közösségben, és az eskütételt követően úgy is kezelték őt, mint családjának a feje.

Amióta húgai sorra meghaltak, Quamile egyedül él. Annak ellenére, hogy sosem alapíthatott családot, olyan jogai lettek férfiként, amelyeket egy albán nő soha nem mondhatott magáénak.

Természetesen más okok is motiválhatnak egy albán nőt arra, hogy felesküdött szűzzé váljon: elkerülhet egy nemkívánatos vagy bármiféle házasságot, a családjával maradhat, dolgozhat. Albánia nagyon erősen férfiközpontú társadalmában a nőket nemigen becsülik. A fiatal lányokat gyakran adják náluk jóval idősebb férfiakhoz anélkül, hogy bármiféle beleszólásuk lenne saját házasságukba.

Innentől kezdve az egyetlen, ami engedélyezett, illetve kötelező számukra, hogy férjük tulajdonaként szüljenek gyerekeket és vezessék a háztartást, kemény fizikai munkát végezzenek, és elviseljék, bárhogy is bánik velük a férjük.

Tanulni, dolgozni, bármi mást csinálni szinte lehetetlen, különösen vidéken: a férfiak nem is nézik jó szemmel, ha egy feleség többet akar annál, ami szerintük a feladata. A burnesha intézménye egy kivételes menekülési lehetőség is tehát azoknak a nőknek, akik nem akarják boldogtalanul, idő előtt megöregedve leélni az életüket.

Hasonló jelenséget Afganisztánban is találni, ahol gyakran előfordul, hogy ha csak lányutódok születnek, egyet kiválasztanak, és a pubertáskorig fiúként tekintenek rá. A gyermek ilyen módon munkát vállalhat, és nyilvános helyen gardedámként szolgálhat nővérei és húgai számára. Noha az egész közösség tudja, hogy valójában lány, mindenki fiúként kezeli a gyermeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.