Sok veszekedés = korai halál?

A veszekedések nemcsak a családi békét veszélyeztetik, de növelik a korai halálozás esélyét is.

Családháló
2014. 06. 08. 14:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A BBC honlapján megjelent dán tanulmány ismertetése konkrét adatokra alapoz: a munkanélküliség szomorú valóságát megtapasztaló férfiak a legkiszolgáltatottabbak. Az őket ért jogos vagy jogtalan vádak a család részéről komoly mentális leterhelést jelentenek. A Koppenhágai Egyetem kutatói szerint a folytonos veszekedés és vita mind a férfiak, mind a nők életesélyeit csökkentik: a korai elhalálozás esélyét kétszeresére-háromszorosára emelik.

Vagyis a család – feleség, gyerekek – részéről érkező követelések és negatív hozzáállás a szívinfarktus és az agyvérzés kockázatát erősítik. Régebbi kutatások arra engedtek következtetni, hogy a széles baráti kör és az erős családi-baráti kötelékek védőfaktorként működnek, míg a személyiség inkább az egyes szituációkra adott választ szabályozza.

A dán kutatok szerint a vitás helyzetekből adódó stressz a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázatát egyértelműen növelik, és az a két tényező járul hozzá a korai elhalálozás mutatóihoz.

 

Közel tízezer, 36 és 52 év közötti megkérdezett válaszai alapján térképezték fel a stressz és a középkori halálozás összefüggéseit. A kutatás szerint a folytonos aggodalom és követelőzés 50-100 százalékban növelte a halálozás esélyét. A munkanélküliségnek további romboló hatása volt az egyénre, következésképp a munkaképes férfiakat sújtja leginkább a munkanélküliség romboló ereje, éljenek bár Magyarországon, Dániában vagy Lengyelországban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.