A BBC honlapján megjelent dán tanulmány ismertetése konkrét adatokra alapoz: a munkanélküliség szomorú valóságát megtapasztaló férfiak a legkiszolgáltatottabbak. Az őket ért jogos vagy jogtalan vádak a család részéről komoly mentális leterhelést jelentenek. A Koppenhágai Egyetem kutatói szerint a folytonos veszekedés és vita mind a férfiak, mind a nők életesélyeit csökkentik: a korai elhalálozás esélyét kétszeresére-háromszorosára emelik.
Vagyis a család – feleség, gyerekek – részéről érkező követelések és negatív hozzáállás a szívinfarktus és az agyvérzés kockázatát erősítik. Régebbi kutatások arra engedtek következtetni, hogy a széles baráti kör és az erős családi-baráti kötelékek védőfaktorként működnek, míg a személyiség inkább az egyes szituációkra adott választ szabályozza.
A dán kutatok szerint a vitás helyzetekből adódó stressz a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázatát egyértelműen növelik, és az a két tényező járul hozzá a korai elhalálozás mutatóihoz.
Közel tízezer, 36 és 52 év közötti megkérdezett válaszai alapján térképezték fel a stressz és a középkori halálozás összefüggéseit. A kutatás szerint a folytonos aggodalom és követelőzés 50-100 százalékban növelte a halálozás esélyét. A munkanélküliségnek további romboló hatása volt az egyénre, következésképp a munkaképes férfiakat sújtja leginkább a munkanélküliség romboló ereje, éljenek bár Magyarországon, Dániában vagy Lengyelországban.