Kell-e nekünk lúdtalpbetét?

Ha lábboltozatunk ellapult, és ha elhanyagoljuk, nem használunk talpbetétet, panaszaink fokozódnak, és szövődmények alakulhatnak ki.

Dr. Boross György
2012. 11. 10. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kell-e nekünk lúdtalpbetét? Ha a lábboltozatunk ellapult, akkor mindenképpen! És hogy miért? Mert ha elhanyagoljuk, és nem használunk talpbetétet, panaszaink fokozódnak és szövődmények (bütyökképződés, kalapácsujj deformitás) alakulhatnak ki!

A lábboltozat-süllyedés – vagy, ahogy a köznyelvben ismert: a lúdtalp – a leggyakoribb statikai lábbetegség. Lúdtalpról akkor beszélünk, ha a láb boltozatos szerkezete, a talpizmok, a szalagok meggyengülnek (nem képesek ellensúlyozni a test súlyából a lábra ható nyomóerőket) és a talp egész felülete érinti a talajt. A lúdtalpnak két típusa van: a hosszboltozat és a haránt boltozat süllyedése.

Ha ilyen lábbal él valaki, jellemzően a talpfájdalmat érez, gyulladáshoz hasonló tünetekkel, gyakoriak még a lábszár-, térd- és a derékpanaszok. Gyakran előfordul, hogy először az utóbbi helyeken jelentkezik a fájdalom, és a lábnál még nem. A probléma a család legfiatalabb tagjainál is jelentkezhet. Az egészen kisgyermekkori lúdtalp a lábizmok megerősítésével még gyógyítható, később viszont az elváltozás rögzül. Talpbetéttel a panaszok megszüntethetők, a rosszabbodás megelőzhető.

Mindenképpen korszerű, egyedileg készített betétet javaslok, rendszeres sportoláshoz pedig külön erre a célra kifejlesztett sportbetétet. A betéteket célszerű évente, de legkésőbb kétévente cserélni, ellenőriztetni, mert a folyamatos használat során idővel deformálódhatnak.

A lúdtalpat ugyan nem, de következményeit gyakran kell műtéttel gyógyítani, éppen ezért nagyon fontos a megelőzés, és a korai kezelés. Ha elhanyagoljuk a boltozatsüllyedést, hosszabb idő után a láb ízületeiben a porcfelszínek elkopnak, ilyenkor ezek műtéti ellátása, esetleg elmerevítése szükséges.

A másik gyakori következmény a bütyökképződés, amikor az első lábujj elferdül, az ujj és a lábközép közötti ízület oldalánál bütyök alakul ki, ami az egészen enyhe formától a súlyos deformitásig terjedhet. Csakúgy, mint az ízületi kopás, legtöbbször ez is csak műtéttel oldható meg, de többféle módszer létezik rá.

Még egy ismert gyakori lábujjelváltozás lehet az elhanyagolt lúdtalp következménye: az úgynevezett kalapácsujj. Legtöbbször a második, de a többi lábujjon is kialakulhat, lényege az alap- és középperc közti ízület hajlított helyzetű deformitása. Fájdalmas, mert a cipő nyomja az elgörbült ujj bőrét. Kezdetben betéttel még enyhíthetők a panaszok, de később már ízületi felszabadító műtét szükséges.

Érdemes tehát komolyan venni a lúdtalp okozta panaszokat, felkeresni egy ortopéd szakorvost és időben elkezdeni a talpbetét viselését!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.