A kézen, csuklón nőtt csomó legtöbbször ganglion, azaz sűrű zselészerű folyadékkal telt tömlő. Persze lehet tömör zsírcsomó is, amit szintén tanácsos eltávolítani, mert ezek a képződmények maguktól ritkán múlnak el.
A ganglion változó, legtöbbször gömb alakú, feszes elváltozás, amely az ízületek közelében, jellemzően a csukló kézháti oldalán, alakul ki. Ez a rugalmas képződmény vagy az ízület üregével, vagy ritkábban az ínhüvellyel áll összeköttetésben, s borsónyi mérettől akár diónyi, galambtojásnyi nagyságra is megnőhet.
Keletkezése okát sokszor nehéz meghatározni, de általában megerőltetés, ízületi kopás, ínhüvelygyulladás áll a háttérben. Lényegében az ízületi tok vagy az ínhüvely tömlőszerű kitüremkedéséről van szó, benne besűrűsödött ízületi folyadék, azaz áttetsző, zselés, nyúlós anyag található.
A kezdetben az ízület üregével vagy az ínhüvellyel meglévő összeköttetés később megszűnik, a ganglion lefűződik, és szabadon helyezkedik el az ízület hajlító vagy feszítő oldalán, esetleg az ínhüvely mellett, az inak között.
Mérete változó, ritkán ugyan, de el is tűnhet, ám ebben nem szabad reménykedni, mert legtöbbször ilyen esetben is kiújul. Fájdalmat nem mindig okoz, nem rosszindulatú elváltozás, legtöbbször inkább esztétikai problémát, szépséghibát jelent. Van, hogy nagysága miatt akadályozza a kéz vagy az ujjak mozgását.
Korszerűtlen, téves az olyan elképzelés, miszerint gyógyítása abból áll, hogy megrepesztik, ujjal szétnyomják, vagy erősen ráütve nyitják meg a ganglion falát, esetleg leszívják, hogy tartalma a kötőszövetbe szétömöljön, felszívódjon, eltűnjön.
A helyes és végleges ellátás/megoldás a ganglion műtéti eltávolítása, amit – a csomó elhelyezkedésétől függően – helyi vagy általános érzéstelenítésben, altatásban végzünk. A műtét után steril kötés és rugalmas pólya kerül az operált végtagra. Gipszelni nem szoktuk, körülbelül két hét alatt gyógyul a seb, utána szabadon használható a végtag.
A kézen szintén előforduló, zsírszövetből képződött csomó tömöttebb szerkezetű, viszont hasonló panaszokat okozhat, mint a ganglion. Abban reménykedni, hogy elmúlik, ebben az esetben sem érdemes, inkább vállalni kell a viszonylag kis megterheléssel járó műtéti eltávolítást.