Tényleg könnyen sebezhető az Achilles-ín?

A középkorúakat és a visszavonult élsportolókat is fenyegeti a rettegett Achilles-ín-szakadás. Rettegett, mert általában operálni kell, és hosszú a gyógyulási ideje.

Dr. Boross György
2012. 12. 15. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hirtelen terhelésre, irányváltoztatásra létrejövő Achilles-ín-szakadás három helyen szokott kialakulni: az ín–vádli izom átmenetnél, a sarokcsonti tapadástól 2-7 cm-re, és közvetlenül a csontos rögzülésnél. Ha testünk legvastagabb ina elszakad, annak jellegzetes tünetei vannak: a sérülés magasságában a bőr besüpped, ujjunkat befogadó folytonossági hiány tapintható az ín állományában. A sérült a lábát a talp felé hajlítani egyáltalán nem vagy csak alig tudja, lábujjhegyre állni képtelen.

Segít a kórisme felállításában az úgynevezett Thompson-teszt: térdeplő helyzetben az ágy vagy vizsgálóasztal szélén kissé lelógó lábfejjel ellenőrizzük, mindkét oldalon nyomást gyakorolva az ín–izom átmenetre. Az ép oldalon kiváltható, szakadt ínnál viszont nincs lábhajlítás a talp felé.

A kezelés szinte mindig műtéti, a konzervatív módszert csak kivételes esetben alkalmazzuk. A beavatkozást lehetőleg minél előbb, de tíz napon belül mindenképpen elvégezzük, a szakadt ínt speciális öltésekkel egyesítjük. Több helyen alkalmazzák a fedett varrattechnikát is, ilyenkor a feltárás lényegesen kisebb.

A gipszrögzítés szükséges ideje általában hat hét, ebből három hét talp felé hajlított helyzetű, terhelés nélkül, majd derékszögű járógipsz további három hétre. Megfelelő esetben választhatjuk a gipszet kiváltó műanyag rögzítősínt is. A járógipsz azért is jó hatású, mert a járásterhelés serkenti az íngyógyulást.

Az utókezelés Achilles-ín-szakadás esetén is nagyon fontos. Már a gipszrögzítésben végezhetők úgynevezett innervációs (beidegzési) gyakorlatok, a gipszlevételt követően pedig azonnal megkezdődik a fokozatos gyógytorna: kezdetben passzívan, csak a gyógytornász által végezve, később a páciens aktív bekapcsolódásával. A kezelés során fontos az óvatos nyújtás, de nem a túlzott feszítés!

Előfordul, hogy a sérült csak későn kerül műtétre, ilyenkor külön e célra kifejlesztett plasztikai megoldásokat választunk.

Ritkán, körülbelül 2 százalékban fordul elő ugyanazon Achilles-ín ismételt szakadása. Kezelése mindenképpen műtéti, szintén plasztikával. Ebben az esetben a javasolt rögzítés a friss sérüléshez képest hosszabb: nyolc-tíz hét.

Közismert tény, hogy az Achilles-ín-szakadás viszonylag gyakori sportsérülés, de a jó hír az, hogy szakszerű ellátással és utókezeléssel jól gyógyul.

A sérülés kialakulási valószínűségének csökkentésére Olvasóimnak azt tanácsolom, hogy – bár a sérülést száz százalékban megelőzni nem lehet – sportolás előtt mindig alaposan melegítsenek be. Ha pedig mégis megtörténne a baj, a szakszerű ellátás érdekében mielőbb forduljanak szakorvoshoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.