Bár néha szinte tavaszias az időjárás, azért még javában tél van. És ilyenkor a síkos havon, jégen nemcsak a boka, a lábszár vagy a csukló törik, hanem az alkar is. Általában műteni kell, és nagyon ritkán lehet csupán gipszrögzítéssel megúszni.
Az alkar csontos vázát az orsócsont és a singcsont alkotják. A törzshöz közeli végeik törését a könyök, távoli végeikét pedig a csukló sérüléseihez soroljuk. A fennmaradó esetekben beszélünk ténylegesen alkartörésről.
Az orsócsont és a singcsont külön-külön és együtt is törhetnek, ez utóbbi az úgynevezett komplett alkartörés. Ennek a sérülésnek a felismerése általában könnyű: azonnal szembetűnő az ijesztő deformitás és a görbeség, melyek egyértelműen jelzik a bajt.
Az egyszerűbb eseteken kívül előfordul, hogy a törés valamelyik csont ízületi végének ficamával jár együtt vagy hogy a két csont között feszülő inas lemez is elszakad.
Az orsócsonton és singcsonton tapadó izmok a törés pillanatában létrehozzák a típusos elmozdulást, az alkar „elgörbülését”. Sajnos ritka az elmozdulás nélküli alkartörés.
Elsősegélynyújtáskor itt is a felfüggesztés, nyugalomba helyezés a legfontosabb, majd a mielőbbi szakorvosi ellátás. Ritka, hogy csak helyretétellel és gipsszel megoldható a dolog, legtöbbször műtétre van szükség.
Manapság legelfogadottabb a lemezzel és csavarokkal történő stabil törésegyesítés, mert ilyenkor általában elhagyható a gipszrögzítés – megelőzve ezzel az ízületek mozgásbeszűkülését.
Amennyiben mégis gipszre van szükség (műtét nélküli vagy nem teljesen stabil műtéttel ellátott esetek), annak a könyököt is rögzítenie kell, hogy ne mozduljanak el az alkarcsontok.
Nem mozgásstabil műtét például – a csont üregébe hosszirányban vezetett dróttal végzett beavatkozás – a velőűrsínezés, ami a csontokat ugyan jó helyzetbe hozza, de a törtvégek közti mozgást nem szünteti meg teljesen.
A derékszögű gipszet egy hét után lehet véglegesíteni, majd később idővel a könyök alá rövidíteni. A rögzítési idő esetenként változó, de átlagosan 8-10 hét.
Utána nagy jelentősége van a jól vezetett gyógytornának, szakszerű utókezelésnek. Ha operáltunk, a fémanyagokat egy év után távolítjuk el.
Remélem, sikerült bepillantást nyújtanom az alkartörés kezelésének rejtelmeibe, egyben kívánom, hogy blogom látogatói inkább csak itt olvassanak erről a sérülésről, de megtapasztalniuk ne kelljen!