Sí- vagy szánkópályán, járdán, de otthon is eltörhet a kézközépcsontunk, ha rosszul esünk. Mindenki azt szeretné, hogy csak gipszelni kelljen, pedig sokszor kizárólag a műtét adhat teljes gyógyulást. Érdemes tehát vállalni a beavatkozást.
A kézközépcsontok általában hajlító vagy csavaró erők következtében törnek a középső, esetleg ízületközeli vagy ízületi felszínt is érintő részen. A sérülést direkt erők is létrehozhatják, a törési felszín lefutása lehet ferde, haránt, spirál vagy darabos. A kezelés többféle: a középső rész elmozdulásra nem hajlamos, stabil törése esetén a helyretétel után 4-5 hét gipszrögzítés szükséges.
Speciális módszer az úgynevezett funkcionális kezelés, amit ritkán és olyankor alkalmaznak, ha csak egy kézközépcsont törött és a mellette lévő csontok épek. Ilyenkor összevarrt ujjú kesztyűben azonnali mozgatás-tornáztatás kezdődik.
Műtétet az ízületet érintő vagy elmozdulásra hajlamos, esetleg darabos, többszörös és nagy lágyrészduzzanattal járó esetekben kell végezni, ilyenkor fémlemezzel vagy dróttal fixáljuk a törést.
Meg kell említenem egy speciális törésfajtát, az első – hüvelykujjhoz tartozó – kézközépcsont alapjának ízületi törését (Bennet-törés). Itt a csont alapja részt vesz a kéztőcsontok felé, az úgynevezett nyeregízület alkotásában, mely különösen fontos a kéz működésének szempontjából: biztosítja a hüvelykujj sokirányú – többek között a többi ujjakkal szembehelyező – mozgását. Ilyen törés hüvelykujjra eséskor jön létre. Ficamos sérülésről van szó, ahol az ízületi felszín kis darabja a helyén marad ugyan, viszont az egész kézközépcsont az izmok húzása miatt elmozdul a kézhát felé. Ebben az esetben a helyretétel után a jó helyzet önmagában gipsszel nem tartható meg, mindenképpen műteni kell. A beavatkozás lehet fedett vagy felnyitásos dróttűzés, illetve lemezelés.
Az első kézközépcsontalap egy másik ízületi sérülése az úgynevezett Rolando-törés. Ilyenkor a törés vonala „T”, vagy „Y” alakú. Ebben az esetben szinte kizárólag műtéttel lehet jó eredményt elérni.
A kézközépcsont törések gyógyulása, összeforrása után intenzív gyógytorna szükséges a teljes kézfunkció eléréséhez. Ha valaki ilyen sérülést szenved, azt tanácsolom, azonnal keressen fel egy kézspecialista baleseti sebészt, aki a röntgenfelvétel és a vizsgálat alapján meghatározza a szükséges teendőket. Ha ugyanis a törés rossz helyzetben, megrövidülve vagy elbillenve forr össze, annak nemcsak deformitás, hanem állandósuló kézfájdalom is a következménye lesz.