Derékfájásnak a törzs háti oldalán, a bordaívek és az ülőgumók közti területen jelentkező fájdalmat nevezzük. Gyakran előforduló panaszról van szó, és a betegség aktívan sportolóknál jóval gyakoribb, ami a fokozott terhelésből adódik. Több oka is lehet: 1. húzódás, szakadás, rándulás; 2. a gerinc instabilitása; 3. gyulladás; 4. csigolyákat érintő csontelváltozások, daganatok; 5. a gerincvelőburok körüli kóros állapotok; 6. hideghatás, vírusfertőzés, sőt a lábboltozatok ellapulása, azaz a lúdtalp is.
A tünetek jellemzőek: terhelésre az adott területen jelentkező fájdalom, a fájdalom miatt jellegzetes kényszertesttartás. A kivizsgálás során fontos a pontos kórelőzmény felvétele, majd az alapos vizsgálat, ami megtekintésből, tapintásból, ideggyógyászati tesztekből áll. A röntgenfelvételek mellett szükség esetén pontos, részletes információkat ad többek között a CT (computer tomográfia), és az MRI (mágneses magrezonancia vizsgálat). Mindig kötelező a mozgások (mozgáskiesés!), és az érzés (érzészavar!) vizsgálat.
A derékfájás a kiváltó októl és a tünetektől függően kezelhető konzervatív módszerekkel, vagy szükség esetén műtéttel. Ha nincsenek ideggyöki tünetek, a lehetőségek a következők: fekvés, kímélet, helyileg vérbőséget okozó kenőcs használata, fájdalomcsillapítók és fizioterápia mellett. Amennyiben a panaszok erősebbek, kórházi körülmények között infúziót kaphat a beteg, később pedig speciális gerinctorna következik. Gyöki eltérések esetén már komolyabb teendők jönnek szóba: fektetés kemény alapon, kímélő helyzetben, speciális borogatás, nem szteroid gyulladáscsökkentők, helyi injekciók, fizioterápia, gyógytorna.
Előfordul, hogy a heveny (akut) derékfájás idültté (krónikussá) válik, ebben az esetben nagy szerepe van a megfelelő felvilágosításnak a szükséges életmód és munkastílus kialakításhoz. Ilyenkor is hasznos a gerinctorna, természetesen gyógytornász felügyelete mellett. Vannak esetek, például porckorongsérvnél, amikor a műtét elkerülhetetlen, ha a tünetek hirtelen alakulnak ki és súlyosbodnak. Feltétlenül operálni kell, ha izomgyengeség-bénulás, vagy úgynevezett cauda szindróma (a széklet- és vizeletürítés beidegzési zavara) jelentkezik. A beavatkozás után természetesen szakszerű utókezelésre van szükség, amely megfelelő rehabilitációs centrumokban, utókezelőkben történik.
Összefoglalva: a derékfájás (lumbágó) egy tünetcsoport, amely mögött egyszerűbb vagy súlyosabb elváltozások, illetve sérülések is megbújhatnak. Ezért azt javaslom, ilyen esetben mielőbb keressünk fel egy ortopéd szakrendelést!