Kellemetlen, de jól gyógyul – A bordatörésről

Akár sportoláskor, akár a hétköznapi életben gyakran érhet minket kisebb-nagyobb baleset. Az egyik ilyen a mellkas sérülése, súlyosabb esetben egy vagy több borda törése.

Dr. Boross György
2013. 03. 30. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bordatörés szerencsés esetben enyhe panaszokat, máskor nagy fájdalmat, kiterjedtebb sérüléskor pedig komoly szövődményeket is okozhat. Többféle típusát különböztetjük meg: ha egy –négy borda törik, azt egyszerű bordatörésnek, ha négynél több borda, azt sorozat-bordatörésnek, amikor pedig egy vagy több bordán kettős törés keletkezik, azt ablakos bordatörésnek hívjuk.

A sérülés létrejöhet direkt és indirekt erők hatására. A tünetek tisztázásához először is meg kell vizsgálni a sérültet. Lényeges a mellkas gondos áttapintása, mert így jól behatárolható a fájdalom helye, érezni lehet a csontos-porcos recsegést, illetve tapinthatjuk a törésnél lévő elmozdulást. Az alsó bordák törésénél mindig gondolni kell a hasi sérülés lehetőségére is. Az egész mellkasról készített röntgenfelvétel általános tájékoztatást ad a bordatörések számáról és az esetleges mellüregi társsérülésekről. A sérülést követő napokban ismételt mellkasfelvételekkel vagy -átvilágítással kell ellenőrizni az esetleges szövődmények (légmell vagy mellüregi folyadék) kialakulását.

A bordatöréseknek jó gyógyulási hajlamuk. Még a nagy elmozdulással járó törések is gyorsan, jó csontosodással gyógyulnak, annak ellenére hogy folyamatosan háromirányú mozgásban vannak. A kezelés lényege a légzés, a légzőmozgások biztosítása. Ennek legfontosabb tényezője a jó fájdalomcsillapítás, amit köptetők adásával kell kiegészíteni. Nagyon lényeges a gyógytornász irányításával zajló légzőtorna, a légző- és segédizmokat működtető gyakorlatok.

Ablakos törés vagy nagy elmozdulások esetén ritkán ugyan, de előfordul az érintett bordák műtéti egyesítése. A fájdalom általában a második héttől jelentősen csökken, a törések 6-8 hét után jó csontheggel gyógyulnak. Törésgyógyulási zavar, álízület ritkán alakul ki, de ha mégis, és panaszt okoz, műtétileg kezelhető.

Nagyon fontos, hogy ilyen sérülésnél ne legyünk könnyelműek. A bordatörést mindig komolyan kell venni a szövődmények, a belső szervek sérülésveszélye miatt.

Ha minden rendben megy, egy bordatörés után általában két hónap múlva ismét lehet dolgozni, sportolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.