Daganat: jó- vagy rosszindulatú?

Sajnos a daganatos megbetegedések nem válogatnak, időseket, fiatalokat egyaránt megtámadhatnak, legyen az akár átlagember vagy edzett élsportoló.

Dr. Boross György
2013. 08. 31. 6:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két fő csoportot különböztetünk meg: a jóindulatú daganat a szervezet saját sejtjeiből indul ki, lassan növekszik, a környezetét szétnyomja ugyan, de áttétet soha nem ad. A rosszindulatú tumor olyan rendellenes szövettömeg, amely gyors ütemben növekszik, beszűri, elpusztítja a környező szöveteket.

Sajnos a daganatos megbetegedések nem válogatnak, időseket, fiatalokat egyaránt megtámadhatnak, legyen az akár átlagember vagy edzett élsportoló.

Két fő csoportot különböztetünk meg: a jóindulatú daganat a szervezet saját sejtjeiből indul ki, lassan növekszik, a környezetét szétnyomja ugyan, de áttétet soha nem ad. A rosszindulatú tumor olyan rendellenes szövettömeg, amely a szervezet irányító mechanizmusaitól függetlenül, gyors ütemben növekszik, beszűri és elpusztítja a környező szöveteket.

A daganatok – főleg a rosszindulatúak – kialakulásának konkrét oka nem igazán ismert, bizonyos kémiai anyagok, vírusok, sugárzások idézhetik elő őket. Az áttétképződés többféle módon zajlik: a nyirokrendszeren keresztül, a véredényrendszeren keresztül vagy testüregekben, a ráksejtek leválása által.

A daganat stádiumát speciális beosztásokkal jelölik, ettől is függ a kezelési módszer, illetve annak esélyei. Sajnos igazán korai tünet nem nagyon ismert, ezért sokszor későn ismerik fel az elváltozást.

Az általános tünetek közül legfontosabb a gyengeség, étvágytalanság, fogyás, vérszegénység, a folyamatos hőemelkedés. A helyi panaszok az egyes daganattípusoknak megfelelően változnak, például: gégeráknál rekedtség, nyelőcsődaganatnál nyelési nehézségek.

Legfontosabb, hogy a gyanús tünetekre beteg és orvosa egyaránt felfigyeljen! A kivizsgálásban segítségünkre van a röntgen, az ultrahang, a különböző endoszkópiák (tükrözések), a laborvizsgálatok, az izotópvizsgálat és a szövettani mintavétel (biopszia, excízió).

A daganat jellegének ismeretében már célzottan kezdődhet el a kezelés. Az első kérdés, hogy az elváltozás operálható-e, műtétileg eltávolítható-e teljes egészében. Ha igen, akkor az összes beteg szövetet el kell távolítani, lehetőleg egyszerre, egy darabban. A műtéti kezelés mellett – önállóan vagy annak kiegészítéseként – használatos a sugár- és a gyógyszeres, úgynevezett kemoterápia.

A legfontosabb, mint minden betegségnél, itt is a megelőzés! Nagy jelentősége van a szűrővizsgálatoknak, hiszen az időben felismert rosszindulatú daganatok jelentős része gyógyítható!

A megelőzéshez kutatók összeállítottak egy tízpontos javaslatot, amit önnek is ajánlok: 1. ne dohányozzon, 2. csökkentse az alkoholfogyasztást, 3. kerülje a tartós napsugárzást, 4. ügyeljen a munkahelyi munkavédelmi (sugárzás, vegyi anyagok stb.) előírásokra, 5. fogyasszon gyakran friss gyümölcsöt és zöldséget, 6. kerülje a súlyfelesleget, 7. szokatlan testi elváltozásnál keresse fel orvosát, 8. tartós panaszoknál szintén jelentkezzen szakembernél, 9. (nőknél) vegyen részt rendszeresen nőgyógyászati vizsgálaton, 10. (szintén nőknél) ellenőrizze emlőit.

Úgy gondolom, egészségünk és a korai felismerés érdekében érdemes megfogadni ezeket a tanácsokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.