Fájdalom és recsegés helyett – A térdprotézisről

Rosszabb esetben a lakásban is nehézzé válik a közlekedés, a beteg térde recseg-ropog, és nagyon fáj.

Dr. Boross György
2013. 08. 17. 6:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rosszabb esetben a lakásban is nehézzé válik a közlekedés, a beteg térde recseg-ropog, alig mozog, és nagyon fáj. Néha még segít a műtét nélküli kezelés, de sokszor térdprotézis beültetése szükséges. Mi ez, és hogyan zajlik a beavatkozás?

Nézzük, mi vezet porckopáshoz, és mit lehet tenni, ha már kialakult. Kopik az ízület a megváltozott statikai viszonyok, a nagyfokú igénybevétel vagy az ízületi felszínt érintő törések, ízületi szalagsérülések következtében.

Jellemző panasz a fájdalom, a mozgásbeszűkülés és a recsegő-ropogó hangjelenség. Ha a kopás mérsékelt, megkísérelhető valamilyen gyógyszeres vagy fizioterápiás kezelés, esetleg artroszkópos átöblítés, tisztítás, súlyosabb esetben már protézist kell beültetni. Többnyire a teljes ízületi felszínt pótoljuk, de léteznek csak belső, vagy külső oldali, úgynevezett szánkóprotézisek is. A teljes protézis két részből áll: a combcsontba kerülő egység fémből készül, a lábszárcsontba való pedig fém és műanyag kombinációja, illetve utóbbinál létezik csak műanyag komponens is.

A csontok ízületi végének kialakítását sablonnal végezzük, ennek köszönhetően a felület pontosan egyezik a protézis alakjával. A rögzítéshez csontcementet használunk, amely polimerizálódással szilárdul meg. Széles méretsorozatból választható ki a megfelelő protézis, ami azért fontos, hogy a térd a műtét után jól mozogjon – se laza, se szoros ne legyen, és ne is fájjon.

A térdízületben speciális helyzettel állunk szemben, hiszen a két fő ízületi vég – a combcsont és a lábszárcsont – mellett a térdkalács hátsó felszíne is részt vesz a mozgásban. Vajon azzal mi történik? Attól függ, hogy milyen állapotban van. Megtartható az eredeti porc, vagy ha erősen elkopott, az is műanyaggal pótolható.

Mindez persze még nem minden, a térdprotézis beültetése után is nagy jelentősége van a szakszerű, pontos, rendszeres – fizioterápiával kiegészített – utókezelésnek.

A fájdalmak megszűnésével adva van a lehetőség az eredetivel közel megegyező mozgásterjedelem elérésére, amit szakszerű gyógytorna segít. A térdprotézis fájdalmatlan, szabad mozgást biztosít a hétköznapokra, de túlzott igénybevételnek, megterhelésnek kitenni nem lehet, mert könnyebben és hamarabb kilazulhat, illetve egyéb szövődmények jelentkezhetnek.

Akinek a fent említett panaszai vannak, javaslom, mielőbb jelentkezzen egy térdspecialistánál, hogy kiderüljön: mennyire kopott el a térde, és kezelhető-e műtét nélkül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.