Álízület – a rettegett szövődmény

Akinek valamilyen csontja törik és megoperálják vagy gipszet kap, tart attól, hogy nehogy álízülete legyen.

Dr. Boross György
2013. 11. 30. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A törésgyógyulás egyik kellemetlen szövődménye az álízület kialakulása. A kifejezést szinte mindenki hallhatta már, de hogy mi rejlik mögötte, azt talán már jóval kevesebben tudják.

Ha a törésben a szokásos gyógyulási idő letelte után sem alakul ki megfelelően szilárd csontheg, a törtvégek között kóros mozgás marad vissza.

A lehetséges okok a következők:

1. Mechanikus tényezők – nem megfelelő rögzítés esetén nyíró, hajlító, csavaró erők lépnek fel, ezek gátolják a gyógyulást.

2. A csontok közé becsípődött lágyrész, például izom, kötőszövet stb. ­– ilyenkor a csontok szintén nem érintkeznek, nem jön létre az átépülés.

3. Jelentős rés, illetve távolság a törtvégek között – ez többek között nyílt törésnél elszenvedett csontvesztés, vagy nagy elmozdulás esetén jelentkezik.

4. Vérellátási zavar – ez esetben a csontok érintkeznek ugyan, de az összeforráshoz szükséges vérkeringés nem megfelelő, ami a sérülés során elszenvedett érkárosodás következménye.

5. Fertőzés – nyílt töréseknél gyakrabban fordul elő, de zárt törések vérömlenyéből is kialakulhat.

A csontheg mennyiségének, milyenségének szempontjából háromféle álízületet különböztetünk meg:

1. Hipertrófiás: fokozott a csontheg képződés, de a mozgás miatt mégsem gyógyul a csont.

2. Atrófiás: nincs csontosodás (rossz vérellátás esetén).

3. Oligotrófiás: van, de nem kellő mértékű csontheg.

Az álízület-vizsgálattal a kóros mozgás alapján ismerhető fel, ezenkívül a röntgenfelvétel is jól mutatja az elváltozást.

Hogy hogyan kezeljük az álízületet? Helyre kell igazítani az elmozdulásokat, elő kell segíteni a csontgyógyulást valamint stabilizálni a törést külső vagy belső rögzítéssel. Ha a vérellátás jól megtartott, szóba jöhet műtét nélküli kezelés, a helyretétel után gipszrögzítéssel.

Mégis gyakoribb a műtéti megoldás, ilyenkor gyakran kerül sor spongiosa (szivacsos csontállomány) átültetésére, ami amellett, hogy pótolja a hiányt, javítja a vérellátást is.

Ha a páros csontok (például a lábszár esetében) közül csak egyik törik, a másik esetleg „kitámaszthat” (nem érintkeznek jól a törési felszínek), ezért nem jön létre csontos gyógyulás.

Ilyenkor a szárkapocscsont ferde irányú átfűrészelése lehetővé teszi a sípcsont törésében a jobb érintkezést és a gyógyulást. Ezt az eljárást fibula osteotomiának (szárkapocscsont-átvágás) nevezik.

Az álízület stabilizálásához külső vagy belső fémanyagokat használunk. Ha fertőzött álízületről van szó, a fentiek mellett műtéti kitisztítás, antibiotikum adása és az érintett terület szívó-öblítő kezelése is szükséges.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.